Przejdź do treści.

Menu

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w Nowakowie w pogodne sobotnie popołudnie 8 września, a ich gospodarzem była gmina Elbląg. Słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom i przysporzyła sporej liczby gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych z naszego regionu, gmin powiatu elbląskiego, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców powiatu.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe zapoczątkowała Msza Święta w intencji rolników odprawiona przez ks. Pawła Guminiaka, proboszcza parafii w Cieplicach.

Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Sylwia i Radosław Murawiec. Przekazali oni tradycyjny bochen chleba na ręce starosty Macieja Romanowskiego i wójta Genowefy Kwoczek.

Państwo Sylwia i Radosław Murawiec, małżeństwo od 21 lat. Pani Sylwia ma wykształcenie ekonomiczne, a pan Radosław rolnicze. W gospodarstwie pomaga syn Konrad, przyszłoroczny maturzysta. Od 1995 roku prowadzą gospodarstwo rolne na terenie gminy Elbląg we wsiach Cieplice, Kępiny Wielkie i Nowakowo o łącznej powierzchni ponad 124,6 ha oraz 1,27 ha lasu w Kępinach Wielkich, gmina Elbląg. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej (pszenica, rzepak, burak cukrowy, groch i bobik) i wyposażone jest w maszyny, urządzenia do prowadzenia wymienionych kierunków produkcji. Od 2010 r. gospodarstwo uczestniczy w programie rolno-środowiskowym. Państwo Murawiec ciągle doskonalą swoje umiejętności i wiedzę rolniczą, choć jak sami przyznają w obecnych czasach rolnik nie tylko powinien znać się na produkcji rolnej, ale być przede wszystkim dobrym managerem. Pomimo natłoku prac i obowiązków znajdują jeszcze czas na swoje hobby.

Starosta Maciej Romanowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Zagalskim wręczyli Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego. Otrzymały je następujące osoby:

Barbara Bruzdewicz - jest mieszkanką Gronowa Górnego. Będąc Radną Gminy Elbląg od roku 1998 pełniła szereg funkcji. Obecnie jest Przewodniczącą Rady Gminy. Jako sołtys, zaangażowana w rozwiazywanie problemów wsi. Udziela się społecznie.           Była inicjatorem opracowania Planu Rozwoju Miejscowości Gronowo Górne. Propaguje wśród mieszkańców ideę budowania dobrych kontaktów. Umacnia działania służące integracji i jedności mieszkańców. Angażuje się w prace Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gronowie Górnym „Nasza szkoła”. Za swoją pracę, doświadczenie, zaangażowanie wielokrotnie otrzymywała podziękowania.

Marzenna Bardzik - wraz z mężem prowadzi Ośrodek Zdrowia w Jegłowniku. Od roku 1977 zajmuje się opieką medyczną na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Jest dobrym i oddanym lekarzem. Z zamiłowaniem poświęca wiele godzin w dzień i w nocy, dla ratowania ludzkiego życia. Cieszy się wielką sympatią zarówno wśród kolegów lekarzy, jak i społeczeństwa gminy Gronowa Elbląskiego oraz innych gmin powiatu elbląskiego. Wiedza i doświadczenie sprawiają, że świetnie sobie radzi z problemami zdrowotnymi mieszkańców Gminy. Jest osobą otwartą i wrażliwą na potrzeby innych. Może stanowić wzór dla innych lekarzy. Ponadto wspiera placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, w tym Ochotnicze Staże Pożarne, grupy aktywne, zarówno dziecięce, jak i seniorskie. Człowiek o wysokiej kulturze osobistej, pracujący dla dobra mieszkańców powiatu elbląskiego.

Andrzej Lemanowicz – ma szczególne zasługi w obszarze działalności samorządowej. Funkcję Burmistrza Tolkmicka pełni od trzech kadencji. W tym czasie podejmował wiele inicjatyw na rzecz rozwoju gminy i powiatu, m.in. tworzył Lokalną Grupę Działania „Wysoczyzna Elbląska”. Współtworzył projekt budowy strategii rozwoju portów i przystani morskich południowego brzegu Zalewu Wiślanego. Dzięki jego zaangażowaniu miasto Tolkmicko było współorganizatorem wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Morskiej, które dotyczyło budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest propagatorem budowy przeprawy promowej łączącej województwo warmińsko–mazurskie z województwem pomorskim. Zabiegał o rewitalizację linii kolejowej nadzalewowej, łączącej Elbląg z Tolkmickiem, Fromborkiem i Braniewem. Jest zaangażowany w poprawę infrastruktury drogowej na terenie gminy i powiatu elbląskiego.

Andrzej Gromala - jest mieszkańcem Aniołowa. W roku 2015 decyzją Stowarzyszenia Aniołowo otrzymał wyróżnienie „ANIOŁ DOBROCI” za szczególne zaangażowanie w rozwój anielskiej wioski tematycznej i pomoc innym w trudnych sytuacjach życiowych. Zaangażowany, w życie wsi jako członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Działa również w miejscowym Klubie Sportowym „Pogrom Aniołowo”. Od czasu założenia firmy budowlanej „MAGBUD”, życzliwy i pomocny partner około 40 projektów realizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo.       Jest wykonawcą bazy sportowo-rekreacyjnej na obrzeżach wsi. Pełni ona ważną funkcję turystyczną na żółtym szlaku rowerowym na terenie powiatu elbląskiego. Ponadto opracował i zrealizował zagospodarowanie centrum wsi z „anielskim zakątkiem”. Dzięki tym inicjatywom Aniołowo staje się rozpoznawalną miejscowością powiatu elbląskiego, odwiedzaną z różnych zakątków Polski i zza granicy. Od 15 lat jest współorganizatorem „Zlotu Miłośników Aniołów”. Jest lokalnym patriotą, dumnym ze swego miejsca zamieszkania.

Marek Franciszek Kalinowski – jest mieszkańcem wsi Kępniewo, gm. Markusy, gdzie prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. Jest osobą aktywną, chętnie angażującą się w prace na rzecz społeczności lokalnej. Jest doświadczonym samorządowcem. Od trzech kadencji jest radnym Gminy Markusy. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych. Od szeregu lat jest związany z przetwórstwem mleczarskim. Działał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu, a w chwili obecnej jego aktywność jest znana poza terenem powiatu. Prężnie działa w Spółdzielni Mleczarskiej SPOMLEK, gdzie jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej.

Jan Wiktor Szczęsny – jest mieszkańcem Godkowa. Radny Gminy Godkowo przez dwie kadencje. Nauczyciel z 45-letnim stażem. Poza rzetelnym wykonywaniem swojej wyuczonej profesji, dał się poznać w regionie jako propagator Turniejów Wiedzy o Bezeceństwie Ruchu Drogowego. Z jego inicjatywy wybudowano Miasteczko Ruchu Drogowego przy szkole Podstawowej w Godkowie. Dzięki jego staraniom powołano Szkolne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Był współtwórcą trzech rowerowych tras turystycznych w gminie Godkowo. Organizował rajdy dla dzieci i młodzieży. Był także inicjatorem nordic walkingu wśród osób starszych.

W czasie dożynek pracowała specjalna komisja, która dokonała oceny wieńców dożynkowych i stoisk wiejskich. Najlepszych nagrodzono dyplomami i czekami pieniężnymi.

W kategorii wieńców dożynkowych I miejsce (nagroda 1000 zł) zajęło Piastowo, gm. Milejewo, II miejsce (800 zł) – Wikrowo, gm. Gronowo Elbląskie, III miejsce (600 zł) – Rychnowy, gm. Milejewo. Przyznano również wyróżnienia (po 300 zł) wieńcom z następujących miejscowości: Godkowo, Zwierzno, Nowe Monasterzysko, Kazimierzowo, Krupin-Kiersity, Janowo.

W kategorii stoisk wiejskich pn. „Czym chata bogata” I miejsce (nagroda 1000 zł) przypadło miejscowości Godkowo, gm Godkowo, II miejsce (800 zł) – Dymnik, gm. Rychliki, III miejsce (600 zł) – Kazimierzowo, gm. Elbląg.

Jak zwykle dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci występów artystycznych, konkursów, a także licznych stoisk ze smakołykami. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert gwiazdy wieczoru: zespołu MEJK oraz pokazy teatru ognia, po których nastąpiła zabawa taneczna aż do późnych godzin nocnych.

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski