W niedzielne popołudnie 20 maja Stowarzyszenie IWA - Integracja –Współpraca - Aktywność zorganizowało we Władysławowie „V Rowerowy zawrót głowy”. Zadanie zostało zrealizowane dzięki środkom finansowym Zarządu Powiatu Elbląskiego i Wójta Gminy Elbląg oraz ofiarności sponsorów.

W tegorocznej imprezie wzięło udział około 200 osób, mieszkańców gmin: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy oraz liczni elblążanie, pragnący spędzić czas na świeżym powietrzu w towarzystwie „mennonitów” i rowerów. Na placu rekreacyjno-sportowym we Władysławowie spotkali się sympatycy Żuław Elbląskich, rodzinnej turystyki rowerowej oraz gier i zabaw w plenerze.

Jubileuszowej imprezie towarzyszyło uroczyste otwarcie stanicy rowerowej, miejsca odpoczynku dla cyklistów oraz animacji sportowo- rekreacyjnej w plenerze, która powstała w 2017 roku i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego”, inicjatywy LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - projektu grantowego Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania - „Rowerowy Zawrót Głowy”. Jej otwarcia dokonały: Genowefa Kwoczek, wójt Gminy Elbląg, Agnieszka Kostrzewa, prezes Stowarzyszenia IWA i Elżbieta Łojek, sołtys wsi Władysławowo w asyście barwnie przebranych szczudlarzy ze Stowarzyszenia „Kuźnia Pruska” z Pasłęka.

Organizatorzy i partnerzy projektu zapewnili szereg atrakcji pośród żuławskich wierzb i kanałów. Młodsi sympatycy dwóch kółek podczas 5-kilometrowej rodzinnej wyprawy poznali: osobliwości dawnych Triftów I, II, najstarsze dęby, folwark żuławski odwiedzili nekropolię mennonicką, położoną obok starego koryta Nogatu. Podziwiając szpalery wierzb i system kanałów melioracyjnych, wypatrywali pośród żyznych polderów - ślady terpów, na których lokalizowano niegdyś domostwa. Na najmłodszych czekały quizy i zagadki dotyczące przeszłości Żuław.

Witacze - rowery i mieszkańcy przebrani w stroje nawiązujące do ubioru mennonitów pozdrawiali rowerzystów. Marek Kamm, tradycyjnie już, powiódł grupę cyklistów po ellerwaldzkich bezdrożach do brzegu Nogatu (https://www.fotosik.pl/u/marecki73/album/2499090) .

Na gościnnej posesji Stowarzyszenia IWA degustowano zupę regionalną, chleb ze smalcem, oponki rowerowe oraz kulinarne przysmaki zaprzyjaźnionych stowarzyszeń: „Wierzba” i „Zicherka” z gminy Elbląg. Mieszkańcy rywalizowali w rzucie podkową, w szusowaniu po trawie i w toczeniu kółkiem (popychanie haczykiem felgi od roweru). Zgromadzeni wybierali najlepiej ubranych w stroje retro cyklistów oraz próbowali swoich sił na bicyklach. Były puchary i nagrody. Zebranych zaskoczył wjazd 8 „Beduinów na rowerach”, rodem z Oleśna, których zainteresowały Europejki kobiety z „Zicherki”…i zamiast na scenie na rowerach „Gronowiacy” w duecie… głosami publiczności wszystkie grupy pogodził – Ksiądz Mateusz, który „zgarnął” główną nagrodę i puchar Wójta Gminy Elbląg za najlepszą stylizację rowerową retro 2018.

W trakcie imprezy plenerowej odbył się również konkurs kreatywności „Gmina na dwóch kółkach” na wiersz. Równorzędne - zdaniem Jury - nagrody wręczono prezentującym wiersze: Karinie Kowalskiej z „Zicherki” oraz Agnieszce Kozłowskiej z „Wierzby”.

Imprezie towarzyszyły liczne gry i zabawy dla dzieci, m.in. rzut beretem, zabawy z chustą klanzy oraz rowerowy tor przeszkód dla dzieci i dorosłych.

„V Rowerowy zawrót głowy” zakończyło wspólne biesiadowanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Na uroczystości gościliśmy Genowefę Kwoczek wójta Gminy Elbląg, zastępcę wójta Zygmunta Tucholskiego, Barbarę Bruzdewicz, przewodniczącą Rady Gminy Elbląg, radnych, sołtysów i przewodniczących osiedli gmin: Elbląg, Gronowo Elbląskie i Markusy. Była z nami Halina Cieśla, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, jednocześnie przewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Elbląskiego oraz prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Sołtysów Zbigniew Cieśla.

Organizatorzy dziękowali wszystkim partnerom obecnej i poprzednich edycji międzygminnej imprezy „Rowerowy zawrót głowy”, w tym Stowarzyszeniu Mieszkańców Wsi „Oleśno - wieś z pomysłem”, Gminnej Bibliotece Publicznej w Markusach oraz kołu seniorów, Sołectwu Zwierzno, Stowarzyszeniu Miłośników Rachowa i Okolic, „Gronowiakom”, Stowarzyszeniu „Wierzba”, Stowarzyszeniu „Zicherka”, OSP w Markusach. Podziękowania popłynęły do PTTK oddział w Elblągu, MOSiR w Elblągu, WORD w Elblągu, Folwarku Żuławskiego, DPS „Krokus” we Władysławowie, Sklepu Rowerowego NEKSUS, za wsparcie organizacyjne i rzeczowe - bo zwłaszcza bez bicykli Dariusza Fercho nie byłoby parady retro!

Sympatyków rodzinnej turystyki rowerowej, pragnących poznawać walory krajobrazowe Żuław Elbląskich, zapraszamy do kręcenia korbami po bezdrożach gminy Elbląg, przemierzając trasy rowerowe wzdłuż wierzb i kanałów znajdziecie zawsze schronienie w stanicy rowerowej we Władysławowie- wiosce menonitów i rowerów.

Elżbieta Mieczkowska - koordynator projektu