27 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla tegorocznych absolwentów.

W tym roku byli to uczniowie liceum ogólnokształcącego z elementami kształcenia wojskowego i technikum kształcącego w zawodach technik agrobiznesu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Oprócz dyrekcji szkoły na uroczystości zwanej w ZSEiT „Ostatnim Dzwonkiem” obecni byli burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski oraz radna powiatu elbląskiego Joanna Naspińska. Na podkreślenie zasługuje przybycie wyjątkowo licznej rzeszy rodziców absolwentów. Dyrektor Marian Matuszczak w swoim przemówieniu zwrócił się do absolwentów z podsumowaniem ich pobytu w szkole, z podziękowaniami za ich aktywność oraz życzeniami na dalszą drogę życia i edukacji. Następnie głos zabrali przybyli goście oraz wychowawcy kończących klas, czyli Edyta Sienkiewicz i Joanna Kisielewska. Nastąpiła również zmiana składu pocztu sztandarowego oraz zaprzysiężenie składu pocztu mundurowego.

W części oficjalnej uroczystości odbyło się jeszcze tradycyjne nagradzanie uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, wysokie lokaty w konkursach i olimpiadach oraz sukcesy sportowe. Były pamiątkowe zdjęcia, również tradycyjnie na tle sztandaru szkoły. Głos zabrali także przedstawiciele absolwentów kierujący swe słowa podziękowań zarówno do dyrekcji, jak i swych wychowawców.

W drugiej, nieoficjalnej części przygotowanej przez uczniów II klasy liceum pod okiem wychowawczyni Anny Turowskiej były cytowane aforyzmy kierowane do absolwentów w postaci życiowych drogowskazów, były życzenia oraz pełne wspomnień prezentacje podsumowujące pobyt w szkole odchodzących klas. Liczne chwile wzruszeń przeplótł występ uczniów prezentujących w zabawnym skeczu jeden szkolny dzień z życia ucznia. Przypomniały się lekcje historii, języka angielskiego, matematyki, religii… Słowem to, do czego wyruszający w świat absolwenci będą wracali za lat kilka, kilkanaście i jeszcze później.

Anna Turowska