W ostatnim czasie wychowankowie, biorący aktywny udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej historii”, realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Kamionku Wielkim, mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w realizacji filmu. Młodzież wzięła udział w nagrywaniu zdjęć do filmu edukacyjnego, realizowanego pod patronatem muzeum Stutthof w Sztutowie, pt. „Szpęgawsk 1939”.

Film oparty jest na relacji świadków wydarzeń z tamtych lat – a były to historie trudne, które zmuszają do refleksji. Wychowankowie wraz ze swoimi wychowawcami: Dawidem Trybą, Leszkiem Grędzińskim, Anną Wojtczak oraz Wiesławem Kędzierskim, a także prezesem SH-P Denar Grzegorzem Nowaczykiem, wcielali się w rolę ludności cywilnej oraz żołnierzy Selbstschutz (w Polsce określenie „Selbstschutz” kojarzone jest przede wszystkim z paramilitarną formacją złożoną z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej zamieszkującej terytorium II Rzeczypospolitej , którą władze III Rzeszy utworzyły we wrześniu 1939 na okupowanych ziemiach polskich).

Sceny, w których braliśmy udział, odbywały się w Stegnie, Tolkmicku oraz Tujsku a scenografia oraz rekwizyty użyte podczas robienia zdjęć przenosiły nas w realia oraz klimaty lat 30. Oprócz aspektu historycznego mieliśmy możliwość poznać od „podszewki” jak wygląda plan zdjęciowy. "Przebrania, charakteryzacja, scenariusz oraz obiektyw kamery sprawiały, że mogliśmy się poczuć jak prawdziwi aktorzy" – śmieje się wychowanek Oskar Gościński. Mieliśmy również możliwość poznać ciekawych ludzi – ludzi z pasją. Po nakręceniu zdjęć emocje nie opuszczały nas jeszcze przez długi czas, a teraz z niecierpliwością czekamy, aż będziemy mogli zobaczyć siebie na „dużym ekranie”. „Było to dla nas nowe doświadczenie oraz zderzenie z historią którego nigdy nie zapomnimy – dziękujemy naszemu wychowawcy oraz ekipie filmowej za takie przeżycia” - mówi Łukasz Gorzycki wychowanek III grupy. Chcielibyśmy również bardzo podziękować pani Jadwidze Możdżer za uśmiech i życzliwość pani Oldze Leszko, która przeniosła nas w lata 30, panu Grzegorzowi Karbowskiemu oraz Wojciechowi Ostrowskiemu, którzy zrobili z nas „aktorów” a także zawsze pamiętającemu o nas panu Grzegorzowi Wołoszczakowi oraz Piotrowi Szulcowi.

Dawid Tryba