Długo wyczekiwana przez uczniów Liceum Plastycznego wycieczka „Historia sztuki – Toskania” dobiegła końca i przyszedł czas na jej podsumowanie. Za nami 5 dni wypełnionych historią sztuki z każdej dziedziny: od arcydzieł architektonicznych po freski i obrazy dawnych mistrzów.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Padwę. Szliśmy średniowiecznymi ulicami, aby dojść do Kaplicy Scrovegnich, której wnętrze w całości pokryte jest freskami Giotta. Wieczorem wybraliśmy się na spacer ulicami Montecatini Terme - miasteczka, w którym nocowaliśmy.

Następnym przystankiem była Pisa. To właśnie tam, na Placu Cudów, widzieliśmy słynną Krzywą Wieżę, dzwonnicę katedry Duomo. Jednak Pisa nie była jedynym miastem, które odwiedziliśmy tego dnia - byliśmy jeszcze w San Piero a Grado i Volterze - wietrznym mieście na szczycie wzgórza. Mimo pogody, która postanowiła nas nie rozpieszczać, znaleźliśmy w sobie siły na podziwianie uroczych, toskańskich zaułków i przemierzanie miast od zabytku do zabytku. Mieliśmy także okazję odwiedzić Galerię Ufizzi i zobaczyć na żywo obrazy z naszych podręczników- dzieła Botticellego, Rafaela, Michała Anioła i Caravaggia.

Na wielu z nas to jednak Siena zrobiła największe wrażenie. Spokojne miasto z jednym z najpiękniejszym placem na świecie, na którym co roku odbywa się Palio - wyścig konny. Ostatniego dnia znów odwiedziliśmy Florencję - tym razem zwiedzając głównie wnętrza kościołów oraz katedry i baptysteria.

Pomimo wszelkich niedogodności związanych z dwudniową podróżą autokarem i niezwykle wietrzną pogodą będziemy jeszcze długo wspominać przepiękne włoskie miasta, pejzaże i pizzę.

Barbara Borysewicz, uczennica klasy II Liceum Plastycznego