17 stycznia w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyła się pod przewodnictwem starosty Macieja Romanowskiego narada rozliczeniowo-zadaniowa z zakresu zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i spraw obronnych. W naradzie uczestniczyli wójtowie i burmistrzowie oraz pracownicy merytoryczni urzędów gmin, miast i gmin.

Podczas spotkania oceniono realizację powyższych zadań w 2017 roku oraz omówiono planowane do realizacji nowe zadania w 2018 roku.

Za wzorową realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej oraz za aktywny udział w akcji przeciwpowodziowej podczas ubiegłorocznych jesiennych wezbrań wody w rzekach wyróżnieni zostali: Dorota Wasik - Wójt Gminy Markusy, Wiesław Śniecikowski - Burmistrz Pasłęka, Patryk Kwieciński - Urząd Miejski w Pasłęku, Małgorzata Hatle - Urząd Gminy Markusy oraz Marta Wojarz - Urząd Gminy Elbląg, Magdalena Nazaruk - Urząd Gminy Gronowo Elbląskie, Justyna Paciulan - Szpital Powiatowy Spółka z.o.o. w Pasłęku za bardzo dobrą realizację zadań z zakresu spraw obronnych.

W naradzie uczestniczyli także, Powiatowy Lekarz Weterynarii Jerzy Koronowski oraz Łowczy ZO PZŁ w Elblągu Wieńczysław Tylkowski. Zaproszeni goście przedstawili zebranym najświeższe informacje o zachorowaniach dzików na ASF. Omówili zadania podejmowane w tym zakresie przez Inspekcję Weterynaryjną i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu oraz wskazali zagrożenia dla hodowców trzody chlewnej w sytuacji wykrycia ognisk tej choroby w naszym regionie. Omówili rolę samorządów w przeciwdziałaniu temu zagrożeniu.