Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem…to motto przewodnie, które towarzyszyło obchodom odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Dnia 10 listopada 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksje.

W uroczystości uczestniczył generał brygady Ryszard Jabłoński oraz społeczność szkolna ZSEiT.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i przypomnieniem przez dyrektora Mariana Matuszczaka historycznych wydarzeń. Jak co roku uroczystość stworzyła okazję do uhonorowania najlepszych i podsumowania pracy uczniów trzeciej klasy mundurowej. Najlepszym uczniom – kadetom statuetki okolicznościowe wręczył gen. Ryszard Jabłoński - przyjaciel szkoły. Wśród wyróżnionych znaleźli się: w kategorii najlepsze kadetki - Dominika Koladyńska i Agata Szymańska, najlepszy kadet - Cezary Holeniewski i Adrian Szurdak.

Generał Jabłoński wręczył także dyplomy za najlepsze wyniki w strzelaniu z kbks-u (broni palnej) uzyskane podczas mistrzostw III klasy wojskowej podczas pobytu na obozie szkoleniowym w 9BBKPanc w Braniewie. W kategorii kadetek kolejność przedstawia się następująco: Oliwia Wieliczko, Martyna Kowalicka, Agata Szymańska, w kategorii kadetów: Sebastian Jabłoński, Piotr Janiszek, Patryk Połeć.

Wprowadzenia w tematykę obchodów dokonał również gen. Ryszard Jabłoński, który przedstawił prezentację dotyczącą pojęcia patriotyzmu młodych w czasach współczesnych. Jak zwykle dotarł do serc obecnych, nie stroniąc od humoru i mówiąc językiem bliskim młodzieży.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy pierwszej LO o ukierunkowaniu obronnym pod opieką wychowawcy Moniki Kucińskiej oraz majora Bolesława Czechowskiego. Była to niesamowita lekcja historii przypominająca drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na pokazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Młodzież przygotowała wiersze i pieśni, także te patriotyczne.

Akademia odbyła się w pięknej scenerii wykonanej z pomocą jednego z rodziców - p. Weroniki Ozgi-Zajło. Występ młodzieży był wzruszający. Na wielu twarzach widoczna była zaduma.

Elementem obchodów była także wystawa pt. Rok dla Niepodległej, którą przygotowała młodzież pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Purzyckiej i Małgorzaty Cytryckiej.

Monika Kucińska