23 października 2017 roku odbyło się szkolenie kl. I LO o nachyleniu obronnym z Zespołu Szkól Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w Komisariacie Policji w Pasłęku, podczas którego uczniowie zapoznali się z zadaniami, strukturą i warunkami służby w policji.

Tradycyjnie szczegółowo omówiono zadania Policji, z których najważniejsze to zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Obecni na szkoleniu uczniowie  zostali zapoznani z procedurami postępowania w wypadku zaistnienia czynu karalnego (wykroczenia), np. palenia papierosów w szkole lub  miejscu publicznym, spożywania alkoholu, używania słów wulgarnych czy kradzieży. Podczas szkolenia uczniom zwrócono szczególną uwagę  na znieważanie czy czynną napaść na nauczyciela, które są czynami karalnymi, tak samo jak w stosunku do funkcjonariusza publicznego.

Uczniom przypomniano również, że w wypadku zauważenia przestępstwa lub w czasie wypadku drogowego należy udzielić pomocy ofiarom i trzeba natychmiast powiadomić Policję - tel. 997 lub 112  lub bezpośrednio oficera dyżurnego Komisariatu Policji w Pasłęku tel. (55) 249 99 00. Warto mieć numery telefonów alarmowych wpisane do swoich komórek.

Podczas spotkania omówiono warunki przyjęcia do pracy w policji.  Z uzyskanych informacji wynika, ze Komenda Miejska w Pasłęku dysponuje wolnymi etatami, dlatego niektórzy uczniowie zastanawiają się nad podjęciem w przyszłości pracy w policji. Kadetki z ZSEiT uważają, że w komisariacie można pracować niekoniecznie w mundurze, ale np. w dziale akt, gdzie praca jest bardzo żmudna, lecz odpowiedzialna.

Zawód policjanta jest nie tylko odpowiedzialny i niebezpieczny, wymaga również szczególnych psychicznych predyspozycji i rzetelnego przygotowania.

Info.ZSEiT: mjr  Bolesław Czechowski