W poniedziałek 23 października kadeci Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku z klasy drugiej i trzeciej  Liceum Ogólnokształcącego z elementami kształcenia wojskowego uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami jednej z placówek podległych Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. gen. bryg. Stefana Pasławskiego.

Starszy chorąży Marlena Popinigo i starszy chorąży Krzysztof Saliński z największego w naszym województwie przejścia granicznego w Grzechotkach przyjechali do szkoły w celu zainteresowania tegorocznych i przyszłych absolwentów pracą w jednym z rodzajów służb mundurowych.

Po przedstawieniu filmu obrazującego specyfikę pracy w straży granicznej uczniowie zostali zapoznani z zadaniami tej formacji. Przede wszystkim jest to ochrona 200 kilometrów obszaru będącego jednocześnie kluczowym odcinkiem wschodniej flanki NATO, granicą Rzeczypospolitej Polskiej, a zarazem całej Unii Europejskiej. Zadaniem straży jest również: organizacja i dokonywanie kontroli granicznej, zwalczanie nielegalnej imigracji, obserwacja przestrzeni powietrznej.

Pan Krzysztof Saliński wymienił także podstawowe uprawnienia funkcjonariuszy, do których należą: legitymowanie osób, kontrola ruchu drogowego, przeszukania osób, rzeczy i środków transportu często z wykorzystaniem szkolonych psów tropiących, zatrzymywanie osób podejrzanych o niezgodne z przepisami działania, nakładanie grzywien w postaci mandatu za dokonywane wykroczenia. Kadeci klasy mundurowej poznali zasady rekrutacji, atuty pracy w straży granicznej i możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Każde takie spotkanie inspiruje do zastanowienia się nad przyszłością i wyborem drogi zawodowej po ukończeniu szkoły oraz uświadamia uczniom konieczność podejmowania ważnych decyzji i brania odpowiedzialności za dokonywane wybory.

Info. ZSEIT: Anna Turowska