11 października uczniowie klas kształcących w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik przetwórstwa mleczarskiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczestniczyli w IV Kongresie Bezpieczeństwa Żywności w Warszawie.

Kongres był zorganizowany przez IFS Office Central & Eastern Europe we współpracy z SGGW, Biurem Promocji Jakości oraz światową organizacją logistyczną CSCMP Poland. Corocznie Kongres stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa żywności, nowych technologii, dostępu do rynku, globalnej logistyki, zależności i kooperacji między wielonarodowymi i małymi producentami, standardów prywatnych i publicznych oraz zrównoważonego rozwoju.

W ramach wydarzeń towarzyszących Kongresowi w Centrum Konferencyjnym Polin odbyła się wystawa innowacyjnych technologii, produktów, opakowań i rozwiązań logistycznych.

Uczniowie ZSEiT zapoznali się między innymi z najnowszymi regulacjami prawnymi i aktualnym stanem organizacji urzędowej kontroli żywności w Polsce, najnowszym stanem techniki w zakresie wykrywania zafałszowań żywności a także mieli okazję wysłuchać wykładu na temat etosu producenta wyrobów spożywczych w odniesieniu do bezpieczeństwa i jakości żywności.

Atrakcją wieńczącą długi dzień wykładów i paneli dyskusyjnych był występ Andrzeja Rosiewicza, który w specjalnie napisanej na tę okazję piosence w żartobliwy sposób odniósł się do spraw zdrowego żywienia i jakości żywności.

Bogumiła Olendzka-Kozicka