5 września komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas zainaugurował piątą edycję konkursu o Europejską Nagrodę dla Innowatorek organizowanego w ramach programu Horyzont 2020. Celem KE jest wyróżnienie kobiet-przedsiębiorców, które swoje innowacyjne pomysły wcieliły w życie i z sukcesem wprowadziły na rynek. Do konkursu można zgłaszać się do 15 listopada 2017.

W konkursie mogą wziąć udział kobiety z całej Unii lub kraju stowarzyszonego w ramach programu Horyzont 2020, które: z sukcesem założyły firmy i wprowadziły innowacje na rynek; skorzystały z prywatnych lub publicznych funduszy na rzecz rozwoju i innowacji.

Najbardziej innowacyjne kobiety-przedsiębiorcy otrzymają nagrody pieniężne. Za zajęcie pierwszego miejsca – 100 tys. euro, drugiego – 50 tys. euro, trzeciego – 30 tys. euro. Nagroda specjalna – 20 tys. euro – przeznaczona jest dla młodej, stawiającej pierwsze kroki w świecie innowacji kobiety.

W poprzedniej edycji główną nagrodę otrzymała Michela Magas za stworzenie pierwszego innowacyjnego "ekosystemu" łączącego naukowców i artystów. Z kolei Kristina Tsvetonova, laureatka nagrody specjalnej, zaprojektowała pierwszy tablet dla niewidomych.

Europa stawia na innowacyjność, gdyż tylko w ten sposób można być konkurencyjnym i utrzymać wzrost gospodarczy. Jednak kobiety ciągle stanowią mniejszość wśród osób zakładających nowoczesne przedsiębiorstwa. Konkurs organizowany przez KE ma pokazać ten niewykorzystany potencjał, z którego należy korzystać, aby łatwej radzić sobie z ekonomicznymi i społecznymi wyzwaniami współczesności.

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji.

Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji pod  adresem: http://ec.europa.eu/research/prizes/women-innovators/index.cfm?pg=home

Źródło: Biuletyn Informacyjny Warmia i Mazury, Polska, UE – wrzesień 2017