Przejdź do treści.

Menu

W dniach 22 – 28 sierpnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców Aniołowa z mieszkańcami Saint Thelo w Bretanii. W wyjeździe udział wzięło 29 osób, w tym w dużej części mieszkańcy gminy Pasłęk, oraz przedstawiciele gmin: Elbląg z wójtem na czele, Milejewo i Młynary. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „ANIOŁOWO” wspierane przez aktyw z sołtysem i radę sołecką.

 

W programie pobytu nastawiono się na integrację europejską i rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Uczestnicy projektu zamieszkali w rodzinach bretońskich.  Misją była promocja w dziedzinie kulturowej, turystycznej i gospodarczej gminy Pasłęk oraz powiatu elbląskiego. Jednym z celów było pogłębienie wiedzy na temat działalności obszarów wiejskich z uwzględnieniem różnic kulturowych w innym państwie oraz wiedzy o pracy instytucji różnych szczebli.

 

W tym celu odwiedzono gospodarstwo ekologiczne w Plessala prowadzące bezpośrednią sprzedaż mięsa wołowego oraz fermę hodowli jeleni, danieli w Cleguerec, gdzie funkcjonuje gospoda.

 

Odwiedzono Saint Gilles Vieux - najpiękniej ukwieconą miejscowość w Bretanii i Marche najpiękniejsze miasto we Francji położone nad Atlantykiem, celem poszukiwania inspiracji na poprawę estetyki własnych miejscowości.

 

Wzięto aktywny udział w festiwalu Thelokalize, w dniu polsko-francuskim i podczas dożynek w Plougeunast.  Prezentowano taniec polski i stroje regionalne oraz odśpiewano hymn państwowy. Zorganizowano stoisko z lokalnymi wyrobami i materiałami promocyjnymi. Prowadzono warsztaty rękodzielnicze i zabawy animacyjne. Prezentacje wspólnie prowadzili partnerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pasłęku, członkowie Zespołu „Pasłęczanie”, smerfy z Zalesia, przedstawiciele Sąp i Weklic oraz Węziny i Dłużyny.   Dzieci z Aniołowa zaprezentowały wieczorny taniec z ogniem, który zrobił ogromne wrażenie na obecnych. Zainicjowano stworzenie międzynarodowego teatru ognia „Angels in the fire” z udziałem dzieci polskich i francuskich, który uświetni XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie w lipcu 2018 r. Delegacja z Bretanii przebywać będzie w dniach 12-18 lipca przyszłego roku.

 

Biorący udział w składzie delegacji rzeźbiarze z Polskiej Grupy Rzeźbiarskiej wykonali drewnianą postać, a tym samym zaprezentowali metody pracy polskich artystów. Rzeźba stanęła w centralnym miejscu Saint Thelo.

 

 

Złożono kwiaty z polskim akcentem i zapalono znicz w miejscu martyrologii w I’Hermitage Lorge oddając hołd partyzantom pomordowanym w czasie II wojny światowej.

 

Promowano pasłęcką ziemię poprzez taniec, stroje, muzykę a także prezentację na stoisku smaków lokalnych specjałów i sposoby wykonywania pamiątek wioski tematycznej.  Przekazano liczne pamiątki, materiały promocyjne i wyroby lokalne we wszystkich odwiedzanych miejscach. Podarowano przygotowane w dwóch językach kalendarze z Aniołowa i okolic, które cieszyły się dużym powodzeniem.

 

Odbyła się wizyta w Merostwie Saint Thelo oraz w Centrum Europejskim i Radzie Departamentalnej w Saint Brieuce (województwo).  Delegacja została przyjęta w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. Stowarzyszenie „Aniołowo” rozpoczyna starania o patronat honorowy partnerstwa „ANIOTHELO” przez ambasadora RP.

 

Zadanie objęli patronatem honorowym Burmistrz Pasłęka i Starosta Elbląski. Wspierane było ze środków Gminy Pasłęk, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  Pomocy udzielili: Gmina Elbląg i Milejewo oraz Ubezpieczenia Stanisław Jasina, Hurtownia Paliw Pamax, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy zs. w Pasłęku, Sklep Mięsny Ryszard Koroblewski oraz właściciel firmy przewozowej Antoni i Danuta Woźny z Pieniężna.   Koszt zadania to około 35 tysięcy złotych.

 

Wsparcie Teatru ognia dofinansowano z programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2.

 

Kontakty są przykładem dla innych, jak przez aktywność mieszkańców można wymieniać dobre praktyki i poszukiwać inspiracji do dalszego działania. Służy integracji europejskiej oraz rozwijaniu kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Przyczynia się do promocji obszaru pod względem kulturowym, turystycznym i gospodarczym.

 

Halina Cieśla

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski