Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje w artykule z  dnia 10 lipca 2017roku, że w związku z awarią maszynowni, pochylnia Oleśnica na kanale Elbląskim pozostaje nieczynna do odwołania. W kwietniu w trakcie przeglądu pochylni Oleśnica odkryto usterkę jednego z kół zębatych. Ze względu na jego stan techniczny zdecydowano o zamknięciu pochylni.

Transportowy Dozór Techniczny, po przeprowadzeniu badań technicznych mechanizmów pochylni Kanału Elbląskiego, dopuścił do eksploatacji cztery pochylnie: Buczyniec, Kąty, Jelenie i Całuny. Na pochylni Oleśnica stwierdzono usterkę jednego z zabytkowych 160-letnich  kół zębatych. Ze względu na jego stan techniczny pochylnia ta będzie nieczynna do odwołania.

Awaria powstała wskutek usterki prawego koła sprzęgłowego. Jest to żeliwne koło zębate o średnicy niespełna 1 metra i wadze 1 tony. Zamówiona w to miejsce część zamienna została dostarczona przez wykonawcę wadliwa i RZGW w Gdańsku odmówił jej odbioru. Próby doraźnej naprawy części przez wykonawcę nie zostały zaakceptowane przez Transportowy Dozór Techniczny. Spowodowało to konieczność ponownego wykonania zamiennego koła. Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć nowy element do 29 lipca 2017r.

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników pochylni, przeprowadzenie prowizorycznych napraw maszynowni okazało się niemożliwe.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ubolewa z powodu niezawinionych z jego strony utrudnień w przeprawie przez Kanał Elbląski. Zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby prace na pochylni Oleśnica, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, były przeprowadzone z najwyższą starannością.

Kana Elblski1