Delegacja Powiatu Elbląskiego wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami jubileuszu 150-lecia Powiatu Steinburg (Niemcy), z którym od 2001 roku prowadzimy partnerską współpracę.

W skład delegacji weszli: starosta Maciej Romanowski, radne powiatu Halina Chabowska-Pędrak i Małgorzata Bartnicka oraz rzecznik prasowy Marek Murdzia.

Najważniejsza część obchodów jubileuszu przypadła na 30 czerwca. Tego dnia w Teatrze Miejskim w Itzehoe (stolicy powiatu Steinburg) zgromadziło się niemal 600 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele rządu kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, regionalnych związków powiatów i gmin, a także urzędów, organizacji i instytucji z terenu powiatu Steinburg oraz wielu mieszkańców.

W programie wieczoru gospodarze przeznaczyli specjalny czas na okolicznościowe wystąpienie starosty Macieja Romanowskiego, który w ciepłych słowach pogratulował władzom i mieszkańcom tego wspaniałego jubileuszu. Następnie, wspólnie z radnymi Haliną Chabowską-Pędrak i Małgorzatą Bartnicką przekazali upominki na ręce przewodniczącego rady powiatu Steinburg Petera Lebendowicza i starosty Torstena Wendta.

Wieczór uatrakcyjniły występy wspaniałego żeńskiego chóru „Sing! For Fun”, lokalnych grup tanecznych a także sam starosta Wendt, który ku zaskoczeniu publiczności brawurowo wykonał piosenkę z repertuaru Franka Sinatry pt. „New York, New York”, zmieniając jednakże słowa na „Steinburg, Steinburg”.

1 lipca przez cały dzień odbywały się „drzwi otwarte” powiatu Steinburg. Zorganizowano wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów odwiedzających Itzehoe. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promocyjne powiatu elbląskiego, na którym dominowały materiały poświęcone największej atrakcji naszego regionu, jaką jest Kanał Elbląski.

Sporą atrakcją dla odwiedzających była również możliwość rozegrania meczu rzutu podkową na dziedzińcu urzędu powiatowego. Delegacja powiatu elbląskiego przywiozła ze sobą całe niezbędne wyposażenie do przeprowadzenia rozgrywek tej popularnej w naszym regionie dyscypliny.

Korzystając z pobytu w Itzehoe, delegacja zwiedziła także Muzeum zorganizowane przez Stowarzyszenie Pr. Holland, po którym oprowadzał osobiście jego przewodniczący Bernd Hinz z żoną. Starosta Maciej Romanowski odwiedził również grób Paula Bartha, który był jednym z inicjatorów partnerstwa pomiędzy miastami Itzehoe i Pasłęk.