Ścieżka Historyczno-Edukacyjna to jedna z atrakcji, która towarzyszyła targom PRO DEFENSE odbywającym się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury S.A. w Ostródzie w dniach 1 - 4 czerwca 2017 roku.

To już druga edycja największych Targów Proobronnych w Polsce, które w ubiegłym roku odwiedziło 35 000 osób. Wydarzenie to było nie tylko prezentacją produktów i usług związanych z wojskowością, ale także propagowało patriotyczne wartości i świadomość narodową.

Dziesięcioro uczniów (kadetów) Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wzięło udział w tej niezapomnianej Ścieżce Historyczno-Edukacyjnej. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, gdzie można było aktywnie poznać militarną historię Polski od czasu Piastów aż po współczesność. To jedyne miejsce, gdzie żywa historia połączyła się z wyjątkowymi eksponatami muzealnymi dostępnymi tylko w nielicznych placówkach, w Polsce. Dzięki temu, że poszczególne epoki były przygotowane w dużej mierze przez grupy rekonstrukcyjne, każdy uczestnik ścieżki mógł dotknąć historii.

Pobyt na Ścieżce Historyczno-Edukacyjnej był wyjątkową okazją do niezwykłej podróży w czasie przez polską historię, a także formą skutecznego i emocjonującego przybliżania wiedzy.

mjr Bolesław Czechowski