„Żołnierskie szczęście” dopisało uczniom I LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, którzy w przeciwieństwie do klasy II, mieli doskonałą, prawie tropikalną pogodę. Kadeci po raz pierwszy odbyli szkolenie w jednostce wojskowej pod opieką nauczycieli Anny Turowskiej  i Bolesława Czechowskiego.

Tradycyjnie po przyjeździe i zakwaterowaniu odbyło się spotkanie w Sali Tradycji. Następnie, zgodnie z planem szkolenia, kadeci uczestniczyli w treningu musztry. Potem nastąpiło zapoznanie z garnizonem Braniewo, w tym zwiedzanie miasta.

W kolejnym dniu szkolenia kadeci udali się na marsz, czyli przemieszczenie plutonu na dużą odległość, do Fromborka. Zadanie obejmowało m.in. drużynowy marsz na orientację, który w założeniu taktycznym miał na celu likwidację grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika. Niestety jedna z drużyn wpadła w zasadzkę, ale dzięki wsparciu innej grupy wyszła z niej cało. W zawodach najlepsza była drużyna „MINIONEK” pod dowództwem Krystiana Maciszaka.

Środa była dniem „taktycznego toru przeszkód”, a w nim: składanie i rozkładanie kbk AK, km PK, ubieranie i zdejmowanie odzieży ochronnej i maski pgaz, pokonywanie terenu różnymi sposobami, dostarczanie amunicji na pole walki, ewakuacja rannego, rzut granatem.

W czwartek odbyło się strzelanie z karabinku pneumatycznego. Wyniki były bardzo dobre. Zwyciężył Grzegorz Wiczyński – uzyskał 44 punkty. W punktach nauczania uczniowie doskonalili swoje umiejętności i poprawiali oceny z poprzedniego dnia.

W piątek odbyło się spotkanie z absolwentami ZSEiT, a obecnie żołnierzami Brygady. Była to cenna i efektywna wymiana doświadczeń. Pobyt zakończyły podziękowania złożone p.o. Dowódcy Brygady ppłk Januszowi Okulusowi za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia.

mjr Bolesław Czechowski