Przejdź do treści.

Menu

Zawody odbyły się 6 maja przy pięknej wymarzonej, wiosennej pogodzie. Centrum zawodów znajdowało się na terenie przepięknej elbląskiej Bażantarni przy zabytkowej muszli koncertowej. Na starcie zjawili się tradycyjnie uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kamionka Wlk.  pod opieką niezawodnego Mateusza Gagjewa także biegacza, oraz Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 7 i innych szkól elbląskich.

Był to klasyczny bieg na orientację. Zawody odbyły się przy pomocy systemu SI /SPORT-IDENT/ czyli elektronicznego pomiaru czasu. Każdy zawodnik otrzymał tzw. chip, który zakłada się na palec lub wiesza się na ręce lub szyi. Natomiast na każdym punkcie kontrolnym jest stacja, która wczytuje do chipa czas przybycia zawodnika. Po osiągnięciu mety, każdy z uczestników otrzymuje gotowy wydruk z osiągniętym czasem oraz międzyczasami na poszczególnych odcinkach. Wyniki są gotowe od ręki. Każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania i w zależności od wieku liczba punktów oraz długości tras były zróżnicowane.

Start odbywał się co 3 minuty, w danej kategorii wiekowej. Limit czasu wynosił 120 minut. W poszczególnych kategoriach zwyciężali niekoniecznie faworyci. Z uwagi na skalę mapy 1: 10 000 /1cm >>> 100 m/ oraz ulistnienie i przez to pogorszoną widoczność rzeźby zawodnicy mieli pewne problemy z zaliczaniem punktów kontrolnych.

W kategorii OPEN- K zwyciężyła Olga Stolarska przed Danutą Mikielską /Nadleśnictwo Olsztynek/ a trzecia była Janina Banach /Pasłęk/.

W kategorii rodzinnej zwyciężyła rodzina Witkowskich, drugie miejsce zajęła rodzina Masłowskich, trzecie miejsce zajęła rodzina Orzechowskich.

Dlatego warto biegać na orientację, zwłaszcza kategorii rodzinnej, i uczyć swoje pociechy, bo ta konkurencja sportowa daje wymierne efekty pod każdym względem.

W kategorii gimnazjum-dziewczęta zwyciężyła Julia Typańska przed Gabrielą Szczepanik i Aleksandrą Strzelecką.

W kategorii gimnazjum-chłopcy zwyciężył Piotr Banach /GIM. 8 –Elbląg/ drugi był Patryk Czapka, trzeci Dastin Burzyński, obaj z gimnazjum z Kamionka Wlk.

W kategorii szkoły ponagimnazjalne-dziewczęta zwyciężyła Martyna Mazur, natomiast w kategorii szkoły ponagimnazjalne-chłopcy zwyciężył Dominik Cwilik z Kamionka Wlk. pokonując faworyta Jakuba Typańskiego /ZSTI-Elblag/.

Bardzo zacięta była walka w najliczniejszej i najmocniejszej kategorii OPEN- mężczyźni, gdzie zwyciężył Jakub Ossowski z 16 batalionu dowodzenia z Elblaga przed Przemysławem Prokopiukiem z Ostródy, a trzeci był Piotr Światkowski, który wygrał o 1 sekundę z Jarosławem Mazurem.  To wynik braku doświadczenia w bieganiu z chipami, bo pan Jarosław myślał, że po sczytaniu ostatniego punktu kontrolnego o kodzie 99 jest już koniec mierzenia czasu, a tutaj trzeba dobiec do punktu końcowego z napisem „finisz” i wtedy można już spokojnie iść sobie spacerkiem.

Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i upominki rzeczowe. Na każdego zawodnika czekał na mecie napój chłodzący.  Protestów nie zanotowano. W zawodach uczestniczyli zarówno dzieci, młodzież szkolna jak i dorośli gdyż bieg na orientację jest sportem dla każdego. Zawody zorganizował i przeprowadził Elbląski  Klub  Orienteeringu GRYF przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy wydatnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Jednocześnie przypominamy, że mapy z tzw. „zielonymi punktami kontrolnymi” – „BAŻANTARNIA” „PROCHOWNIA” i „ELBLĄSKA STARÓWKA” /ze szlakami turystycznymi i nazwami obiektów turystycznych (wiat)/ są dostępne nieodpłatnie w informacji turystycznej (Stare Miasto), restauracji „Myśliwska”, wyciągu narciarskim „Chrobry”, Nadleśnictwie Elbląg oraz na stronie internetowej klubu EKO GRYF (www.ekogryf.pl).

Serdecznie zapraszamy już teraz na jubileuszowe XX Mistrzostwa naszego Powiatu, które odbędą się tradycyjnie w maju przyszłego roku.