14 marca 942 uczniów z 314 szkół przystąpiło do drugiego etapu Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Do finału Olimpiady przejdzie 16 najlepszych szkół w Polsce. Na laureatów czekają laptopy, czytniki ebooków, dodatkowe punkty rekrutacyjne na uczelniach, a nawet indeksy. Finał Olimpiady odbędzie się już 26 kwietnia w Warszawie.

W każdym województwie do drugiego etapu przystąpiły reprezentacje 20 szkół, które uzyskały najlepsze wyniki w etapie szkolnym. Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku reprezentowała drużyna w składzie: Aleksandra Buczyńska, Marzena Ryś, Monika Riopka. Ten etap olimpiady odbył się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Indeksy dla finalistów Olimpiady gwarantują trzy uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Dodatkowe punkty i preferencje przy rekrutacji na studia oferuje natomiast 13 uczelni.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest organizowana w ramach projektu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Lekcje z ZUS”. Projekt edukacyjny składa się z czterech tematów zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”. Wszystkie materiały dydaktyczne do zajęć zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ryszard Barszcz