11 marca przypada święto sołtysów, dlatego samorząd województwa, by docenić ich pracę, zorganizował spotkanie, które odbyło się w Ostródzie 3 marca. W hali wystawienniczej Expo Mazury zgromadziło się ponad tysiąc gości.

– Samorządność zaczyna się w sołectwie, a sołtys jest pierwszym odbiorcą oczekiwań mieszkańców, a potem pierwszym wykonawcą, zachęcającym do wspólnego działania – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Sołtys dba o porządek na wsi, bezpieczeństwo, kulturę, rozrywkę dla mieszkańców. Często sam dla swojej społeczności robi to, co w mieście wykonują niekiedy różne organizacje albo instytucje, tylko w mniejszej skali. Na każdym szczeblu samorządu doceniamy państwa pracę i dzisiaj serdecznie za nią dziękujemy.

Marszałek wręczył wyróżnienia sołtysom angażującym się w aktywizowanie społeczności lokalnych, inicjującym działania wpływające na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich, realizowane w ramach różnych konkursów np. „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”, „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś”, „Eko-sołectwo”. Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele powiatu elbląskiego: Celina Sokołowska - sołtys Węziny, gmina Elbląg, Teresa Rutyna - sołtys Zalesia, gmina Milejewo oraz  Zbigniew Cieśla – sołtys Aniołowa, gmina Pasłęk.

Prof. Stanisław Achremczyk opowiedział o roli sołtysa w społeczności lokalnej. Uroczystość zwieńczył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”.

dzien soltysa2017m