Uczniowie klas Ib i IIt, a następnie uczniowie Ic i IIIb Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w rozprawach sądowych w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Wyjazdy tego typu i obserwacje rozprawy sądowej oraz pracy sędziego stanowią uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zajęć szkolnych dotyczących zagadnień z dziedziny prawa.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w dwóch rozprawach. Na pierwszej z nich na ławie oskarżonych zasiadło dwóch mężczyzn oskarżonych o dokonanie włamania w celu kradzieży, a także usiłowania zabójstwa. Po wysłuchaniu aktu oskarżenia, oświadczeń oskarżonych oraz po ustosunkowaniu się do wniosku o dobrowolne poddanie się karze, sędzia rozpoczął przesłuchanie świadków.

Druga grupa młodzieży miała możliwość obserwować późniejszy bieg tej samej sprawy, a mianowicie dalsze przesłuchania świadków a także uczestniczenia również w drugiej w rozprawie, gdzie oskarżonemu zarzucano podpalenie mieszkania i nieumyślne spowodowanie śmierci. Po krótkiej rozprawie i przyznaniu się oskarżonego do winy uczniowie wysłuchali wyroku sądu. W obydwu przypadkach skład sędziowski obejmował dwóch sędziów zawodowych oraz trzech ławników. Po każdej z rozpraw sędzia opowiedział młodzieży, na czym polega jego praca, przypomniał tajniki prawa karnego, a następnie przybliżył kulisy rozstrzyganej sprawy. Podczas rozpraw uczniowie mogli przyjrzeć się pracy prokuratora i adwokata.

Dziękujemy Prezesowi Sądu Okręgowego za możliwość uczestniczenia w rozprawie, a pracownikom sądu za życzliwe przyjęcie i możliwość obserwowania ich podczas pracy. Takie zajęcia skłaniają do refleksji i niosą ze sobą również walor wychowawczy.

709152360 m