18 listopada 2016 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wzięli udział w I Kongresie Pamięci Narodowej w Gdańsku. Zostaliśmy zaproszeni jako Grupa Rekonstrukcji Historycznej Narodowych Sił Zbrojnych.

Kongres odbył się w starej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Organizatorem kongresu był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród gości Kongresu byli: metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, prezes IPN dr Jarosław Szarek, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin,  wojewoda pomorski Dariusz Drelich, redaktor magazynu „Nowy Obywatel” Krzysztof Wołodźko, dyrektor Programu III Polskiego Radia Adam Hlebowicz.

Celem kongresu było nawiązanie kontaktów i ustalenie form współpracy środowisk, którym bliskie jest hasło umiłowania Ojczyzny. W strefie „wolnego mikrofonu” ponad dwudziestu mówców zaprezentowało swoje stowarzyszenia, projekty edukacyjne oraz pracę związaną z realizacją zadań o charakterze patriotycznym. Nasz wychowawca zaprezentował projekt który realizujemy w naszym ośrodku „Bliżej Historii”.

Spotkanie bardzo nam się podobało, ponieważ jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.

Opracowali: wychowankowie grupy II