Przejdź do treści.

Menu

Czas wolności znów nam danyto fragment jednego z tekstów poetyckich, które wybrzmiały podczas obchodzonego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Narodowego Święta Niepodległości.

W dniu 10 listopada 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzili razem z nami zaproszeni goście: burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, Teresa Bednarz pełniąca funkcję starszego wizytatora Kuratorium Warmińsko-Mazurskiego w Delegaturze Elbląg, generał brygady Ryszard Jabłoński, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Pasłęku Dariusz Ponichtera. Obecni byli także uczniowie obu pasłęckich gimnazjów wraz z opiekunami.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i przypomnieniem historycznych wydarzeń od utraty niepodległości przez Polskę do momentu jej odzyskania, którego po powitaniu i przedstawieniu gości dokonał dyrektor Marian Matuszczak. Tradycyjnie najlepszym uczniom – kadetom wręczono statuetki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Kaźmierczak, Patrycja Pielech oraz Mateusz Rapacki i Anna Romanowicz, zaś zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe monografie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.

Interesującego wprowadzenia w tematykę obchodzonego święta dokonał generał Ryszard Jabłoński, który przedstawił prezentację dotyczącą pojęcia patriotyzmu młodych w czasach współczesnych. Podkreślił rolę edukacji i zaangażowania młodzieży we własny rozwój jako realizację patriotycznego obowiązku względem ojczyzny w czasach pokoju. Zabrał wszystkich uczestników w podróż po różnych zakątkach świata, prezentując zdjęcia obrazujące, jak bardzo różnią się warunki i możliwości nauczania w krajach ubogich, dotkniętych analfabetyzmem, konfliktami zbrojnymi od tych, jakie ma nasza młodzież. Nie stroniąc od humoru i mówiąc językiem bliskim młodzieży, Pan generał trafił w serca obecnych.

Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej LO o ukierunkowaniu obronnym pod opieką wychowawcy Anny Turowskiej i majora Bolesława Czechowskiego rozpoczęła liryczno-wokalna lekcja historii przypominająca drogę Polaków do wolnej ojczyzny od czasu zaborów aż po czasy współczesne. Odbyło się symboliczne oddanie hołdu poległym w obronie ojczyzny poprzez zapalenie zniczy na grobach będących elementem scenografii przedstawiającej polskie, białe cmentarze pełne brzozowych krzyży. Były wiersze i pieśni, także te patriotyczne wykonane przy akompaniamencie akordeonu. Na wielu twarzach widoczne było wzruszenie i zaduma.

Młodzież przygotowała również prezentację, która w zamierzeniu organizatorów miała być obrazowo-słowną lekcją patriotyzmu widzianego oczyma młodych. Prowadząca prezentację Ola Dzika przekonująco udowadniała, że patriotyzm nie zawsze musi oznaczać walkę zbrojną. W czasach pokoju również można okazywać umiłowanie ojczyzny na przykład poprzez czczenie ważnych rocznic, uczestniczenie w patriotycznych demonstracjach, szacunek do narodowych bohaterów i autorytetów, działalność charytatywną, pracę w służbach mundurowych, dostrzeganie narodowych symboli i barw aż po pozostanie w kraju, który wyedukował i wychował w polskiej tożsamości.

Elementem obchodów była także wystawa pt. „Życie i dokonania Józefa Piłsudskiego”, którą przygotowały: Małgorzata Purzycka i Małgorzata Cytrycka.

Ze względów organizacyjnych cześć artystyczna została powtórzona w dniu 14 listopada, aby Narodowe Święto Niepodległości mogła przeżywać jak największa część społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych.

Anna Turowska

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski