Przejdź do treści.

Menu

Dlaczego tygiel kulturowy? Pasłęczanie z pewnością wiedzą, jak bogatą mamy kulturę. W mieście, oprócz złożonej historii od czasów pruskich i krzyżackich, mamy ślady kultury żydowskiej, obecnie współistnieją tu katolicy, prawosławni, grekokatolicy oraz luteranie. Poznanie naszej małej Ojczyzny - taki cel przyświecał zajęciom z historii i społeczeństwa przeprowadzonym na terenie naszego miasta. W zajęciach wzięły udział klasy IIIa i IIIc LO.

Pod koniec września 2016 uczniowie I LO im. Bohaterów Grunwaldu zwiedzili zabytki naszego miasta (mury i bramy miejskie, ratusz, kościoły, cmentarz żydowski) oraz przypomnieli jego historię. A to wszystko w czasie, kiedy prowadzone były badania w celu zlokalizowania tunelu łączącego zamek z kościołem św. Bartłomieja.

Szczególnie serdeczne słowa podziękowania kierujemy do ks. Igora Hubacza za interesujący wykład na temat genezy kościoła greckokatolickiego oraz jego tradycji. Równie ciekawe zajęcia czekały nas w kościele św. Bartłomieja, gdzie p. Jacek Matukiewicz z właściwą sobie energią wprowadził nas w tajemnice renowacji organów Hildebrandta. Na koniec wysłuchaliśmy kilku utworów muzycznych zgranych na ww. organach.

Mieliśmy też okazję zwiedzić kościół św. Jerzego, który jest zarazem cerkwią pw. św. Onufrego. Na tym przykładzie zobaczyliśmy, że wyznawcy różnych wyznań potrafią się ze sobą porozumieć - w świątyni modlą się luteranie i prawosławni. Z tego powodu stanowi on ewenement na skalę światową.

Kolejnym punktem naszej wędrówki był cmentarz żydowski, po wysłuchaniu wiadomości na temat społeczności żydowskiej w Pasłęku, uczniowie odszukali na nagrobkach ornamenty dekoracyjne i symboliczne, a następnie odczytywali ich znaczenie. Wyliczali również daty umieszczone na nagrobkach według ery żydowskiej.

W naszej „małej ojczyźnie” mamy do czynienia z połączeniem kultur, z integracją różnych grup etnicznych. Czy wiemy, że mieszkamy w miejscu o tak bogatej kulturze? Czy to doceniamy? Myślę, że warto na chwilę zatrzymać się w tym zabieganym świecie i zastanowić się nad tym, czy doceniamy walory kulturalne naszego regionu.

Katarzyna Panimasz

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski