Przejdź do treści.

Menu

   Twórczo i głośno było w ostatnich dniach w Oleśnie. Słychać było dźwięk młota kowalskiego, w powietrzu unosił się zapach farby i duch artystyczny. A wszystko to okraszone pięknymi pieśniami słowiańskimi białym głosem śpiewanymi. Ta cudowna atmosfera oleśnieńskiej STODOLARNI stworzona została dzięki projektowi pn.: ”TRADYCJE SŁOWIAŃSKIE ŚPIEWEM NA ŻUŁAWACH MALOWANE”. Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Oleśno-Wieś z Pomysłem, a strategicznym sponsorem Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu. Swoim Patronatem twórcze działania w Oleśnie objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.

   Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu elbląskiego ziemskiego - liderów, członków i wolontariuszy ngo (animatorów społecznych).

  Genezą pomysłu powołania do życia tego przedsięwzięcia jest fakt, iż znakomita część mieszkańców naszego regionu, to ludność napływowa, której korzenie bardzo często sięgają odległych zakątków Polski i nie tylko. Wielu mieszkańców to potomkowie Łemków, Bojków, Ukraińców (np. mieszkańcy wsi Kwietnik). Część z kolei, to potomkowie mieszkańców byłych terenów wschodniej Polski, a obecnej Białorusi, Litwy czy Rosji. Budowanie tożsamości nie może być oderwane od źródeł. Korzenie mieszkańców tych ziem osadzone są bardzo głęboko w kulturze słowiańskiej, której barwnym elementem był wszechobecny śpiew. Tradycyjnym i naturalnym głosem w śpiewie ludowym (źródłowym) jest śpiew biały, czyli śpiew archaiczny. Każdy człowiek, który się rodzi dysponuje wielką siłą głosu białego. W trybie socjalizacji i edukacji traci te naturalne umiejętności na rzecz emisji gardłowej, zaciśniętej. Propagowanie śpiewu białego w tradycjach słowiańskich pozwoli na powrót do korzeni tak w postaci tradycyjnych pieśni, obrzędów, jak i sposobu wydobywania głosu, a tym samym zarządzania własnym ciałem. Otwieranie się na przestrzeń, naturalność przekazu, twórcze (naturalna improwizacja) podejście.

  Bezpośrednimi odbiorcami projektu jest 20 osobowa grupa, rekrutująca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatu ziemskiego, lub osób rekomendowanych przez te organizacje (liderów, członków i wolontariuszy ngo, animatorów społecznych).

   Realizacja projektu rozpoczęła się 17.07 br. Główne działania będą miały miejsce w Oleśnie, natomiast część koncertowa działań prowadzona będzie w Aniołowie, Tolkmicku, Elblągu.

  Pierwszą turę zakończył cudowny koncert śpiewu białego profesjonalnej grupy Sudarynja, któremu towarzyszył w części zespół uczestników warsztatów. Pieśni polskie, bułgarskie, mołdawskie, serbskie, kozackie. Była radość, łzy wzruszenia, a wszystko w magicznej przestrzeni oleśnieńskiej STODOLARNI.

 

Marlena Szwemińska
prezeska Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”

 

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski