25 czerwca 2016 r. w miejscowości Sąpy gm. Młynary odbył się V Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego. Piknik został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Młynarach oraz dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Piknik odbył się w Zagrodzie Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”.

Impreza rozpoczęła się przywitaniami i podziękowaniami dla osób zaangażowanych przy organizacji wydarzenia. Następnie Burmistrz Młynar wręczył gościom koszulki z logiem baby, elementem wizerunkowym wsi. Gratulacje i podziękowania organizatorom i przybyłym organizacjom złożył Wicestarosta Zbigniew Lichuszewski. Kolejnym punktem programu był wspólny spacer po miejscowości przystrojonej flagami z logiem baby.

Podczas pikniku zaprezentowały się organizacje pozarządowe oraz aktywne grupy mieszkańców. Uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołu „Lawa” pod kierunkiem Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży gminy Młynary. Wystąpiły również panie z Nowego Monasterzyska i zespół „Karszewianki”.

Odbyło się także 6 warsztatów: szydełkowania – Stowarzyszenie na Rzecz Wsi Aniołowo, malowania na szkle – Stowarzyszenie Oleśno, quillingu – Stowarzyszenie Nowe Monasterzysko, łucznicze – Stowarzyszenie Kuźnia Pruska, płaskorzeźby w glinie – Stowarzyszenie Sąpy i mydlarskie – Fundacja Teraz My. Można było także wydoić w konkursie sztuczną krowę z Zagrody „Ziołowy Dzbanek”.

Przy stoisku LGD i CREP-u można było zasięgnąć informacji jak założyć własny biznes i w jaki sposób skorzystać z unijnego wsparcia.

W wiacie garncarskiej można było podziwiać prace, które powstały podczas pleneru „Bliżej natury” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młynar i Ośrodek Kultury w Młynarach. Obejrzeć można było również batiki i ceramikę lokalnej artystki Barbary Wilińskiej.

W trakcie imprezy można było spróbować kulinarnych specjałów stowarzyszeń: babek sąpowskich i ciast, karszewskich mordoni, anielskich ruchańców i oleśniowskich chruścików. Dla wszystkich, którzy przybyli na piknik został przygotowany posiłek, ciasta oraz napoje.

Urszula Ostrowska – Sołtys Sąp

Ewa Nisiewicz – Prezes Fundacji „Teraz My”