Ruszyło głosowanie w konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku 2016. W finałowej 16. drzew znalazło się 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosna, głóg, platan i surmia. Do grona finalistów trafił dąb im. Bażyńskiego w Kadynach. Głosować można przez cały czerwiec.

W tegorocznej edycji Drzewa Roku na każde drzewo biorące udział w konkursie można równocześnie zagłosować na dwa sposoby - poprzez stronę internetową www.drzeworoku.pl oraz wysyłając sms. Suma głosów otrzymanych obiema drogami wyłoni Drzewo Roku 2016.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w kraju. W konkursie nagradzane są drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

Finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród blisko 100 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Przy ocenie zgłoszeń pod uwagę brano przede wszystkim historię związaną z danym drzewem, znaczenie drzewa dla danego miejsca, osoby lub grupy osób, które je nominowały, szczególne cechy danego drzewa oraz jego gatunek.

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

dąb Bażyńskiego fot. M.Murdzia