Przejdź do treści.

Menu

W styczniu 2016 r. Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku wzięło udział w otwartym konkursie wniosków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

 men lewe logoPL LT prawa

 

 

Złożony projekt stowarzyszenia uzyskał akceptację Komitetu na realizację zadania „Bogactwo, zagrożenia ekologiczne i ochrona Morza Bałtyckiego”, przewidującego spotkania dwóch grup młodzieży na Litwie i w Polsce.

Pomysł zrodził się w trakcie realizacji uczniowskiego projektu internetowego „My i Wy – Europejczycy” w ramach programu eTwinning.

„Współpraca uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku z partnerami litewskimi była tak ożywiona, iż zainspirowała nas do złożenia wniosku konkursowego. Nasz projekt opiewa na kwotę blisko czterech tysięcy euro, z czego 20% to wkład własny naszego stowarzyszenia. Pozostała kwota została dofinansowana w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej” – wspomina autor projektu i jego koordynator, prezes TPLO w Pasłęku Tomasz Rozenbajgier. „W ramach projektu uczniowie mają za zadanie przygotowanie broszury informacyjnej na temat bogactwa, zagrożeń ekologicznych i ochrony Bałtyku, a spotkania obu grup zaplanowano na kwiecień i maj tego roku. Partnerem litewskim jest Gimnazjum im. Meilé Lukšiené w niewielkiej miejscowości Marijampolio pod Wilnem” – dodaje prezes TPLO.

W dniach 18-22 kwietnia 2016 r. dwunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku pod opieką nauczycieli Magdaleny Bała i Tomasza Rozenbajgiera udała się na Litwę, by zrealizować pierwszą część projektu.

„Zostaliśmy bardzo serdecznie i gościnnie przyjęci przez nauczycieli i uczniów szkoły w Marijampolio, którzy przygotowali na nasze powitanie iście królewskie przyjęcie. Podczas pierwszego spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się trochę o sobie wzajemnie. Nasi sympatyczni gospodarze dbali o życzliwą atmosferę podczas wspólnej pracy nad projektem” – wspomina M. Bała.

Oprócz opracowywania broszury, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie akademickim na temat bogactwa Bałtyku, zajęciach integracyjnych, jak również zwiedzenia stolicy Litwy.

„Wilno wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. W programie wycieczki nie zabrakło Ostrej Bramy, Archikatedry, Uniwersytetu Stefana Batorego, baszty Giedymina, pomnika A. Mickiewicza czy też cmentarza na Rossie. Grupa litewska zrobiła nam również niespodziankę, zabierając nas do zabytkowego miasteczka Troki z malowniczym zamkiem na wyspie. Tam również zetknęliśmy się z kulturą Karaimów i spróbowaliśmy ich tradycyjnej potrawy – pierożków zwanych kibinai” – opowiada T. Rozenbajgier.

Wizyta litewskich partnerów zaplanowana jest na 23-27 maja 2016 r.

Tomasza Rozenbajgier TPLO w Pasłęku

na Litwie 04.2016

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski