11 kwietnia przed tablicą upamiętniającą marszałka Macieja Płażyńskiego delegacje klas wraz z dyrekcją Zespołu Szkół w Pasłęku zebrały się, by uczcić pamięć ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. 10 kwietnia minęła 6. rocznica tego wydarzenia.

Na pokładzie polskiego samolotu rządowego znajdowali się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka. Stanowili oni oficjalną delegację państwa polskiego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar tego tragicznego wydarzenia był również marszałek sejmu III kadencji Maciej Płażyński, absolwent pasłęckiej szkoły.

Maciej Płażyński urodził się w Młynarach i w latach 1972-1976 uczęszczał do naszej szkoły. W 1991 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Działał aktywnie w opozycji antykomunistycznej. W 1996 r. został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w województwie gdańskim, a rok później uzyskał mandat posła na sejm III kadencji. Został wówczas wybrany marszałkiem sejmu. W 2001 r. wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem założył Platformę Obywatelską i został jej pierwszym przewodniczącym. Z PO odszedł w 2003 r. i jako niezależny kandydat wystartował w 2005 r. do senatu, uzyskując największą liczbę głosów w okręgu gdańskim. Został wybrany wicemarszałkiem senatu. W 2008 r. zaangażował się w działalność społeczną i został prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która zajmuje się wspieraniem Polonii.

Po przywiezieniu trumny z ciałem marszałka do Warszawy, rodzina postanowiła pochować go w Gdańsku. W drodze do Gdańska 19 kwietnia 2010 r. samochód z trumną zatrzymał się przed naszą szkołą, gdzie wszyscy mieliśmy okazję pożegnać naszego absolwenta. Obecnie sarkofag Macieja Płażyńskiego znajduje się w Bazylie Mariackiej w Gdańsku.

Dyrekcja Szkoły, Samorząd Uczniowski i uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku uczcili to tragiczne wydarzenie minutą ciszy, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi.