Przejdź do treści.

Menu

12 lutego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym oddano do użytku trzy pracownie artystyczne mieszczące się w nowej części szkoły. Od powstania pomysłu rozbudowy do zakończenia realizacji inwestycji minęły dwa lata. Szkoła otworzyła swoje nowe pracownie: rzeźby, grafik warsztatowych i nowych mediów.

Ta placówka wymyka się wszelkim stereotypom. To jedna z najmłodszych szkół średnich, istnieje zaledwie osiem lat, i jest jedną z mniejszych, bo kształci się w niej 90 młodych artystów.

Mimo tak krótkiej historii Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym cieszy się renomą w całym kraju.

- Rozbudowa budynku pracowni artystycznych od momentu skrystalizowania pomysłu do momentu oddania pomieszczeń do użytku zajęła niespełna dwa lata.– wspominała podczas piątkowej uroczystości Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. - Tę ideę udało się zrealizować w tak krótkim czasie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz Powiatu Elbląskiego, ale także zaangażowaniu grona pedagogicznego i rodziców naszych uczniów.

Nowa część budynku kosztowała ponad 700 tysięcy złotych, z czego 400 tysięcy pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostałe ponad 300 tysięcy sfinansował powiat elbląski. To szósta inwestycja zrealizowana w ciągu ośmiu lat istnienia liceum, a jednocześnie trzecia zrealizowana przy pomocy środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego).

Otwarcie budynku z nowymi pracowniami to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. Uroczystość uświetnili znakomici goście. Wśród nich Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego Jerzy Romanowski, radni powiatu: Tomasz Rozenbajgier – przewodniczący komisji rewizyjnej i Andrzej Sidor – przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz wizytatorzy z Centrum Edukacji Artystycznej Włodzimierz Gorzelańczyk i Daniel Dramowicz.

- Wiem, że Liceum w Gronowie jest prowadzone na wysokim poziomie – podkreślił wicewojewoda Sławomir Sadowski. - Życzę wam natchnienia artystycznego, które jest nieodzowne w realizacji swoich marzeń, swoich zamierzeń w tworzeniu piękna, bo sztuka jest piękna i wypływa z serca. Daje radość wam i tym, dla których tworzycie – dodał.

Jerzy Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego, od początku śledzi rozwój placówki.

- Byłem tutaj 8 lat temu, kiedy podjęta została decyzja o powstaniu Liceum – przypomniał. - Cieszę się, że ta decyzja była słuszna. Serdecznie gratuluję pani dyrektor tak pięknych inwestycji. Serdecznie dziękuję za wkład, za pracę, za aktywność i życzę wielu sukcesów.

Jak podkreśla dyrektor Krystyna Brinkiewicz, rozwój szkoły nie byłby możliwy, bez wsparcia organu założycielskiego, czyli Powiatu Elbląskiego.

- Powiat na oświatę wydaje jedną trzecią budżetu i cieszę się, że oddaje pieniądze w ręce dobrych gospodarzy – stwierdził starosta Maciej Romanowski. - Wielki szacunek należy się pani dyrektor, że udaje się jej realizować tak trudne przedsięwzięcia. I jak znam panią dyrektor nie jest to jej ostatnie słowo. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to piękna, mała, elitarna, dumna szkoła – stwierdził elbląski starosta.

Słowa Macieja Romanowskiego potwierdził wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej do Spraw Szkół Plastycznych.

- Ta szkoła, mimo bardzo krótkiej historii, znajduje się na wyraźnym szczycie wśród naszych 98 szkół plastycznych w kraju – mówił Włodzimierz Gorzelańczyk.

Przy okazji zauważył, że Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym jest również jedyną placówką zlokalizowaną... na wsi.

- To szkoła, która w tak szybkim tempie awansowała, że wybudowanie tego pawilonu to nic wobec tego, co osiągnęli jej nauczyciele i uczniowie – dodał wizytator.

Po zakończeniu części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła zebranych do zwiedzania obiektu i zapoznania się z wystawą prac absolwentów i uczniów Liceum. Otwarcie nowych pracowni uświetniła instalacja artystyczna „Polowanie”, dzieło ucznia klasy czwartej Dawida Jasińskiego. Niezwykłym przeżyciem dla gości był również udział w happeningu przygotowanym przez uczniów pierwszej klasy.

Ewa Wechterowicz, LP Gronowo Górne

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski