30-osobowa grupa samorządowców z powiatu elbląskiego w dniach 31 sierpnia , 3 września brała udział w warsztatach szkoleniowych i wizytach studyjnych na terenie partnerskiego powiatu Steinburg w Niemczech Kraj Związkowy Szlezwik-Holsztyn). Wyjazd ten stanowił drugi etap realizacji projektu pn. „Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Elblągu finansowanego z Funduszu Małych Grantów Transgraniczych i Międzyregionalnych Euroregionu Bałtyk przy wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego i EOG.

W skład czterech grup tematycznych wchodzili radni powiatu elbląskiego, członkowie zarządu powiatu, pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele służb i straży, m.in. policji i straży pożarnej. Delegacji powiatu elbląskiego przewodził Ryszard Zając , członek Zarządu Powiatu w Elblągu. Projekt ma na celu wzmocnienie operacyjne powiatu elbląskiego i powiatu Steinburg poprzez wymianę doświadczeń podczas wspólnie organizowanych spotkań i warsztatów.

Partnerzy niemieccy przygotowali bardzo bogaty program pobytu , obejmował on liczne wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach związanych z zainteresowaniami poszczególnych grup tematycznych. W celu bardziej efektywnego wykorzystania czasu, dla każdej z grup zaplanowano odrębny program.

Grupa tematyczna „oświata” zapoznała się z systemem edukacji w Niemczech; odwiedziła m.in. szkołę ponadgimnazjalną, placówkę resocjalizacyjną dla młodzieży, szkołę zawodową i warsztaty, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe.

Grupa tematyczna „turystyka i promocja” zapoznała się z ważniejszymi produktami turystycznymi regionu; odwiedziła niektóre obiekty sportowe i rekreacyjne służące mieszkańcom i turystom. Jedną z większych ciekawostek programu była wizyta w nowoczesnej elektrowni jądrowej Brokdorf, która również funkcjonuje jako duża atrakcja turystyczna regionu.

Grupa „bezpieczeństwo i porządek publiczny” odwiedziła placówki straży pożarnej i posterunki systemu ratowniczego powiatu Steinburg, zaś grupa tematyczna „pomoc społeczna i zdrowie” miała okazję bezpośrednio zapoznać się z funkcjonowaniem niemieckich odpowiedników warsztatów terapii zajęciowej oraz domów pomocy społecznej.

Podczas wizyty, podobnie jak w czerwcu w Pasłęku, zostało zasadzone symboliczne drzewko przyjaźni. Znalazło ono dla siebie godne miejsce przy budynku Starostwa Powiatu Steinburg w Itzehoe.

Gospodarze przygotowali również zawody sportowe w zupełnie nieznanych w Polsce dyscyplinach, takich jak Bosseltour połączenie golfa z kręglami) czy Fahrradringreiten współczesna odmiana średniowiecznego turnieju rycerzy, w którym konie zastąpiono rowerami). W obydwu konkurencjach reprezentacja powiatu elbląskiego okazała się niezwyciężona.

Wszyscy uczestnicy byli pełni podziwu dla wzorowej organizacji spotkania oraz niezwykle ciekawego i wszechstronnego programu pobytu. Samorządowcy przywieźli do Polski wiele ciekawych wrażeń, które z pewnością przełożą się na usprawnienie funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu elbląskiego.

W czerwcu bieżącego roku powiat elbląski gościł podobną reprezentację z powiatu Steinburg, która zapoznała się ze specyfiką naszego regionu, dokonaniami i problemami lokalnych samorządów w Polsce.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Powielajmy to, co dobre; naprawiajmy to, co złe