W dniu 25 czerwca 2009 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu a Zespołem Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. St. Mikołajczyka z siedzibą w Pasłęku. Podpisanie porozumienia odbyło się podczas jubileuszowego setnego posiedzenia Senatu PWSZ w Elblągu.

Dążąc do zacieśnienia stosunków między społecznością akademicką PWSZ w Elblągu a społecznością uczniowską ZSEiT w Pasłęku, strony zobowiązały się wspierać wzajemne kontakty obu społeczności, jak również wizyty organizacji szkolnych, uczelnianych) reprezentujących naukę, kulturę i sport.

W ramach umowy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zadeklarowała jak najszerszą pomoc uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. St. Mikołajczyka w Pasłęku głównie klasom o profilach pedagogiczno-psychologicznym i grafik komputerowy) w zakresie merytorycznego wsparcia w opracowaniu programów edukacyjnych, prowadzenia zajęć w klasie LO z zakresu pedagogiki, psychologii i informatyki czy też możliwości uczestnictwa uczniów w kursach informatycznych kończących się certyfikatami w ramach istniejących na Uczelni akademiach Cisco, Microsoft na identycznych zasadach jak studenci. Dodatkowo w porozumieniu zawarto zobowiązanie dotyczące popularyzacji kształcenia w zakresie szeroko rozumianej edukacji pedagogiczno-psychologicznej w formie , np. dostępu do akademickich wykładów wszystkim chętnym uczniom oraz możliwości udziału uczniów w konferencjach naukowych organizowanych przez Instytut Pedagogiczno-Językowy.

Obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu ma zawartych sześć tego typu umów. Do tej pory podpisano porozumienia z: I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Elblągu, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Elblągu oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Elblągu.Obecna umowa jest o tyle wyjątkowa, że została po raz pierwszy zawarta ze szkołą spoza miasta Elbląga. Uczelnia planując swój rozwój nie zapomina o rozwoju współpracy ze szkołami średnimi, dlatego też stara się poszerzyć tę współpracę na cały region. W dobie kryzysu Uczelnia stara się na tyle na ile jest w stanie wesprzeć edukację w szkołach średnich, a jednocześnie zachęcić młodzież do kontynuacji nauki.

Zdjęcie numer 1 w artykule: Porozumienie o współpracy pomiędzy ZSEiT w Pasłęku a PWSZ w Elblągu