27.11.2015 r. klasa I Liceum Ogólnokształcącego o nachyleniu obronnym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku zwiedziła Port Wojenny oraz zapoznała się z warunkami przyjęcia i kształcenia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania okrętu wojennego ORP „Wicher”. Uczniowie zapoznali się z uzbrojeniem i możliwościami bojowymi okrętu. Następnie zwiedzający udali się na bardziej nowoczesny okręt wojenny ORP „Kościuszko”. Jest to fregata podarowana przez USA, uzbrojona w rakiety i broń artyleryjską. Następnie uczniowie udali się na okręt szkolny „Iskra”. Okręt ten ma omasztowanie i porusza się siłą wiatru. Podchorążowie odbywają nim rejsy szkoleniowe po Cieśninach Bałtyckich, Morzu Północnym iŚródziemnym.

Akademia Marynarki Wojennej była kolejnym obiektem, który zwiedzali uczniowie. Wpięknych przedwojennych budynkach Akademii młodzież przywitał komandor Sierociński, który przybliżył historię powstania Marynarki Wojennej. Następnie uczniowie udali się na okręt podwodny typu kobben „Jastrząb”, który stoi na lądzie, służąc jako trenażer.

Wiele emocji wywołał system treningowy „Śnieżnik”. Cała klasa strzelała z autentycznej broni kbk AK, rgppanc) wirtualną amunicją do wirtualnych celów. To było prawie prawdziwe pole bitwy.

Wyjazd był bardzo udany - wzbogacił wiedzę uczniów, rozwinął zainteresowania , a przede wszystkim dostarczył niezapomnianych wrażeń.

mjr Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu: Morze, nasze morze!