W dniach 22-23 sierpnia na terenie Starego Miasta w Pasłęku odbył się IV Jarmark św. Bartłomieja. Przez dwa dni trwania imprezy odbywał się kiermasz handlowy, na którym można było zaopatrzyć się w najróżniejsze przedmioty kolekcjonerskie, zabawki oraz żywność regionalną. Jarmark był wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu gminy Pasłęk, a także powiatu elbląskiego.

Organizacje zaprezentowały swoje stoiska z tradycyjnymi potrawami i przeprowadziły warsztaty z rękodzieła. Już tradycyjnie jarmark rozpoczął się korowodem spod bramy i zakończył scenką pod ratuszem gdzie zdrajcę zakuto w dyby. Następnie odbył się konkurs na przebranie dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Kolejną atrakcją był turniej gmin w którym pięcioosobowe drużyny zmierzyły się w 5 konkurencjach. Pierwsze miejsce zajęła gmina Młynary reprezentowana przez Zagrodę Edukacyjną „Ziołowy Dzbanek”, Fundację Teraz My i Stowarzyszenie Mieszkańców wsi Sąpy. Drugie miejsce zajęła gmina Gronowo Elbląskie reprezentowana przez Zespół Gronowiacy z Gronowa Elbląskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”. Trzecie miejsce przypadło gminie Pasłęk reprezentowanej przez mieszkańców naszej gminy.

Podczas Jarmarku można było zapoznać się z średniowiecznym rzemiosłem, przymierzyć elementy uzbrojenia, postrzelać z łuku, wziąć udział w zabawach plebejskich jak również zagrać w repliki gier średniowiecznych na stoisku Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Odbyła się również próba bicia zeszłorocznego rekordu opasania murów miejskich, a następnie na wszystkich czekała zupa serowa

Wieczorem odbyła się inscenizacja oblegania miasta – mieszkańcy dzielnie bronili, pozostawionego bez wojska miasta, ale ostatecznie ulegli potędze Zakonu Krzyżackiego.

Przed publicznością wystąpiły zespół Gronowiacy oraz Pasłęczanie, a na koniec zagrał zespól Asomnia.

Na zakończenie pierwszego dnia Jarmarku odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Angels In The Fire z Aniołowa oraz pokaz bursztynnika w wykonaniu Piotra Adamczyka.

Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie, że włączyliście się w czynny udział przygotowując kolorowe stroje i biorąc udział w przygotowanych atrakcjach.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których pomocy nie udałoby się zorganizować tegorocznej imprezy.

Organizatorami jarmarku byli: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska”, Towarzystwo Miłośników Pasłęka oraz osoby prywatne.

IV Jarmark św. Bartłomieja był współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu oraz Miasta i Gminy Pasłęk.

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej "Kuźnia Pruska"

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: IV Jarmark św. Bartłomieja
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: IV Jarmark św. Bartłomieja