Kolejny raz funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Elblągu we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Rodzinnych w Elblągu, w dniu 29 sierpnia 2015r. zorganizowali festyn integracyjny pod hasłem „Spartakiada Rodzinna”. Spotkanie przebiegało pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego i Starosty Elbląskiego Macieja Romanowskiego oraz przy wsparciu Ochotniczych Hufców Pracy w Elblągu. W organizacji festynu pomagało też liczne grono wolontariuszy.

W sportowych konkurencjach brali udział skazani i ich rodziny a także dzieci i młodzież z Domów Dziecka w Elblągu, Marwicy i Fromborku. Dzięki wieloletniej współpracy Aresztu z Centrum Sportowo - Biznesowym w Elblągu spotkanie, którego sednem były rozgrywki i zawody sportowe, mogło odbyć się w świetnie wyposażonej hali sportowej Centrum.

„To świetny program, który umożliwia spotkanie się skazanych ze swoimi dziećmi poza murami więziennymi, w atmosferze normalności i radości. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku małych, kilkuletnich dzieci, które potrzebują bliskiego kontaktu z rodzicem” mówi wychowawca działu penitencjarnego Tomasz Piotrowski.

Spartakiada jest elementem programu readaptacji społecznej „Bądź Ojcem” realizowanego przez wychowawców, psychologów i terapeutów aresztu. Przesłaniem programu „Bądź ojcem” jest pomoc w nawiązaniu i utrzymaniu więzi emocjonalnej skazanych z dziećmi, integracja rodzin, a także wskazanie konstruktywnych metod aktywnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem.

We wspólnych zabawach, konkursach i rozgrywkach sportowych uczestniczyło około pięćdziesięciu osób. Pracownicy aresztu wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych w Elblągu przygotowali dla najmłodszych wspaniałe animacje. Wielu emocji dostarczyły rozgrywki piłki siatkowej, unihokeja, tenisa stołowego i przeciągania liny. Swoich wielbicieli miał również corocznie organizowany konkurs karaoke. Dla milusińskich przygotowano kącik artystyczny, gdzie maluchy mogły oddać się pasji wycinania, malowania, lepienia. Niekłamaną radością cieszyło się jak zwykle malowanie twarzy farbkami. Dla aktywniejszych dzieci funkcjonariusze elbląskiego aresztu zorganizowali pokazy samoobrony oraz umożliwili ćwiczenia na macie.

Każda konkurencja dawała możliwość zdobycia nagród i upominków ufundowanych dzięki wsparciu Starosty Elbląskiego, prezydenta Miasta Elbląga oraz E.Leclerc w Elblągu. Najlepsi otrzymali też dyplomy i wspaniałe medale przygotowane na tę okazję przez skazanych.

tekst: por. Anna Downar

foto: kpt. Daniel Kuryłowicz