Zachęcamy gminy do zgłaszania się, do Ogólnopolskiego Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom. Zgłoszenia do tegorocznej edycji już można nadsyłać. Jeśli więc uważacie, że Wasza gmina sprzyja rowerzystom, poprawia, ułatwia i inwestuje w szeroko pojętą rowerową infrastrukturę, promuje się wśród turystów rowerowych oraz właśnie w Waszej gminie odbywają się warte uwagi rowerowe imprezy to nie czekajcie i zgłaszajcie swoje gminy.

Proces zgłoszenia nie jest łatwy i wymaga nieco wysiłku również od zgłaszających, więc warto do tego zachęcić Stowarzyszenia, czy Organizacje z Waszego rejonu. Zgłoszenia mogą a nawet powinny) zgłaszać przedstawiciele/ pracownicy urzędów. Co ważne - konkurs jest nieodpłatny.

Jak co roku rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie wyróżnień dla najlepszych gmin odbędzie się we wrześniu 2015 roku, podczas największych rowerowych targów w Polce - Kielce Bike Expo. Do zdobycia oprócz certyfikatu, którym warto się chwalić wśród mieszkańców i turystów, czyli certyfikatu Gminy Przyjaznej Rowerzystom, w tym roku dzięki partnerowi akcji - firmie Atrini Designe - bardzo gustowne i wpasowujące się w krajobraz Waszej gminy - stojaki rowerowe.

Oprócz tego gminy będą miały możliwość zaprezentowania się na stoisku Rowerem przez Polskę podczas Kielce Bike Expo, a wyróżnione gminy zostaną zaprezentowane na specjalnej konferencji, na której będziemy nagradzać najlepszych. Oprócz tego wyróżnieni będą prezentowani w mediach i na stronach PTTK. To się nazywa wygranie promocji Waszych gmin wśród rowerowych i nie tylko) turystów! Tym bardziej że wśród nagród po raz kolejny znalazły się prezentacje panoramiczne nagrodzonych gmin, utworzone w formacie 3D, które prezentować będą atrakcje turystyczne.

Zachęcamy do udziału! Konkurencji większych, bogatszych, a tym samym mających większe możliwości gmin się nie bójcie. Z myślą właśnie o takich zależnościach utworzyliśmy kategorie ze względu na wielkość i charakter Waszych gmin. Dla przykładu wielka Warszawa nie będzie konkurowała w żaden sposób choćby np. z Suwałkami, gdyż znajdą się w osobnych kategoriach. To sprawia że każdy w swoich ma szansę. Im lepiej przygotujecie swoje zgłoszenie tym większe szanse na promocję i otrzymanie tytułu Gminy Przyjaznej Rowerzystom…tym bardziej że owe przygotowane zgłoszenie sami będziecie mogli wykorzystać do promocji własnej gminy i ukazania jak bardzo jest rowerowa w innych kampaniach.

Idea stworzenia konkursu dla gmin powstała w 2012 roku podczas ustanowienia w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym - Roku Turystyki Rowerowej. Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów i stawiają na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Tworzą rowerową infrastrukturę, pokazują się poprzez organizacje rowerowych imprez i akcji oraz stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych podróżników. Wydają rowerowe przewodniki czy mapy.

Jeśli uważacie że Waszej gminy nie powinno zabraknąć w tym konkursie swoje zgłoszenia możecie przesyłać do 15 sierpnia. Jak to zrobić oraz więcej szczegółowych informacji znajdziecie w regulaminie oraz na naszej stronie www.narowerze.pttk.pl w zakładce Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom 2015.

Do tej pory wśród laureatów konkursu znalazły się takie gminy jak m.in.: Śmigiel, Piotrków Trybunalski, Malbork, Sulęcin, Kołobrzeg, Kościan czy Kruszwica.

Ton oraz prestiż konkursu nadaje jury, w skład, którego co roku wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oraz PTTK - organizatora konkursu.

Co raz częściej konkurs polecają i zachęcają do udziału między sobą same gminy. To pokazuje jak bardzo zadowolone są z udziału w naszym konkursie. Bo sam konkurs to również okazja do nawiązania nowych znajomości i podjęcia współpracy. Jest przyczynkiem do wymiany doświadczeń między samymi gminami o inwestycjach rowerowych a być może początkiem współpracy do wspólnych rowerowych inwestycji.

Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Organizator Konkursu PTTK