2 czerwca 2015 r. w Pasłęckim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca konkurs na najlepszy projekt edukacyjny na temat: „Moja mała ojczyzna – jej skarby przeszłości, teraźniejszość i przyszłość”.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich im. św. Cyryla i Metodego z siedzibą w Pasłęku oraz Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Pasłęka Pan dr Wiesław Śniecikowski.

W konkursie udział wzięło 26 szkół z Elbląga i powiatu elbląskiego, w sumie uczestniczyło w nim 104 uczniów. Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku bardzo aktywnie zaangażował się w realizację przedsięwzięcia. Zrealizowane zostały 4 projekty w następujących kategoriach:

1. Atrakcje historyczno – krajobrazowe i turystyczne na naszym terenie – realizowany przez uczniów: Rafała Mirysa, Radosława Wardzyńskiego, Marka Skowrońskiego i Dominika Zawilskiego;

2. Zwierciadło narodu – kultura i tradycja mniejszości ukraińskiej mieszkającej w regionie – projekt realizowali: Ewa Buńko, Łukasz Krajewski, Klaudia Maciura , Natalia Sawczak;

3. Nasze władze i organizacje społeczne – realizowany przez uczniów: Darię Krasa, Krystiana Taurowińskiego, Ewę Potrapeluk, Damiana Mroczka;

4. Gospodarka i przedsiębiorczość na naszym terenie – ten projekt realizowali uczniowie: Patrycja Pielech, Adrian Sałka, Mateusz Rapacki, Karol Mrozek, Patryk Wiżyń.

Wszystkie zadania w ramach poszczególnych projektów były planowane i koordynowane przez Panią Małgorzatę Purzycką. Przy realizacji zadań dotyczących kultury mniejszości ukraińskiej dużym wsparciem była pomoc księdza Romana Storoniaka.

Projekt był realizowany przez 9 miesięcy.

Decyzją komisji konkursowej uczniowie ZSEiT w Pasłęku znaleźli się w grupie laureatów, a czworo z nich tj. Rafał Mirys, Daria Krasa, Ewa Buńko, Radek Wardzyński, którzy najbardziej zaangażowali się w realizację projektu, zostali nagrodzeni wyjazdem edukacyjnym do Warszawy.

Małgorzata Purzycka

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Podsumowanie projektu: „Moja mała ojczyzna...”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Podsumowanie projektu: „Moja mała ojczyzna...”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Podsumowanie projektu: „Moja mała ojczyzna...”