Po raz pierwszy na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy został zorganizowany festyn rodzinny pod nazwą „Uczta dla Rodzin”. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli członkowie Stowarzyszenia „Daj Nadzieję” w Marwicy, Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa oddział w Elblągu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu. Pomysł takiej formy zabawy zrodził się w „głowie” zarządu stowarzyszenia „Daj Nadzieję” a celem jaki przyświecał była szeroko rozumiana integracja środowisk różnych form pieczy zastępczych oraz propagowanie ciekawych rodzinnych form spędzania czasu wolnego.

Pogoda tego dnia była bardzo wyrozumiała i pozwoliła na pełne szaleństwo zabawy. Dzieci starsze i młodsze, miały cały wachlarz przeróżnych konkurencji i zabaw, które były oczywiście premiowane zaliczeniem. Zaliczenie 20 konkurencji upoważniało każdego uczestnika do wylosowania nagrody, które często okazywały się szczęśliwym strzałem np. słuchawki, pendrive`y, przybory szkolne i edukacyjne, zabawki). Olbrzymim powodzeniem cieszyła się ściana wspinaczkowa, mini-park linowy, jaskinia Trolla, ale i także pozostałe konkurencje jak np. wyścig z przeszkodami w gumowcach, ścieżka rowerowa na czas, rzucanie lotkami do celu, kręgle, napełnianie butelek wodą z wiadra, zrzucanie przeciwnika z koziołka, zapasy indiańskie, strzelnica.

Dla rodzin był również zorganizowany czas wolny, mogły stanąć do trudnych konkurencji rodzinnych jak przeciąganie liny, ciuciubabka czy konkurs rzucania podkową. Ten ostatni cieszył się olbrzymią popularnością.

Prezes stowarzyszenia „Daj Nadzieję” nagrodził dyplomami i upominkami te rodziny, które nie bały się i stanęły odważnie do konkurencji i uzyskały najlepsze wyniki.

Olbrzymim pozytywnym zaskoczeniem był mini-golf przygotowany przez pole golfowe Sand Valley z Pasłęka i spotkanie z kulturą wczesnego średniowiecza. Nie obyłoby się bez tradycyjnego już Turnieju Piłki Nożnej. Do walki stanęły dwie drużyny dzieci kontra dorośli. Po zaciętej walce, ostatecznie wygrała drużyna dzieciaków przygotowywana od dłuższego czasu przez trenera.

Czas uprzyjemniało przepyszne jedzonko ciasto i słodycze do oporu grochówa Pana Janusza i na zakończenie kiełbaska z ogniska. Koło łowieckie „Bóbr” z Pasłęka przygotowało do degustacji kiełbasę z dzika a przyjaciel wiking wędził pstrągi dla smakoszy ryb. Wisienką na torcie były zawody wędkarskie zorganizowane nad stawkiem przy placówce przez koło wędkarskie PZW nr 14 w Pasłęka.

Było radośnie, kolorowo i przecudnie.

Olbrzymie podziękowania składamy sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowaniu festynu, bez których zorganizowanie jej nie byłoby możliwe.

Anna Łukawska-Czyżów

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dzień Dziecka w Marwicy