28 października 2013 r. w Zespole Szkół w Pasłęku gościł Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w Polsce, Robin Barnett. Tę wyjątkową w swoim charakterze i znaczeniu wizytę zorganizował były absolwent pasłęckiego liceum Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Na spotkaniu obecni byli także wicestarosta elbląski Maciej Romanowski, senator RP Sławomir Sadowski oraz Martin Oxley szef Brytyjskiej Misji Handlowej) oraz Małgorzata Śmierzycka szefowej Biura Promocji Ambasady Brytyjskiej w Warszawie).

Na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół pan ambasador podkreślił potrzebę współpracy i wykorzystania potencjału gospodarczego i turystycznego województwa, wagę spotkań z przedstawicielami władz samorządowych regionu, a przede wszystkim konieczność organizowania spotkań z młodymi ludźmi oraz nawiązania dialogu różnych pokoleń i nacji. W swoim wystąpieniu pan ambasador piękną polszczyzną opowiedział o swoim życiu i pracy w Polsce, gdzie mieszka z przerwami od 30 lat. Robin Barnett wyraźnie podkreślał, iż bliskie są mu sprawy, jakimi żyje Polska oraz zapewniał o wielkim poparciu jego ojczyzny dla naszego kraju. Była to wyjątkowa lekcja wiedzy i kultury, a pan ambasador chętnie odpowiadał na pytania młodzieży. Dzięki tej szczególnej wizycie uczestnicy spotkania dowiedzieli się, na czym polega jego praca, jak się czuje w naszym kraju, czy tęskni za swoim domem w Wielkiej Brytanii. Pan ambasador zdradził również, że jest fanem Manchester United, a jego idolem jest sir Alex Ferguson, którego stawia sobie za wzór do naśladowania w wielu dziedzinach życia. Ciekawym aspektem spotkania był fakt zwrócenia szczególnej uwagi pana ambasadora na sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce, ich brak poczucia godności i równości z innymi obywatelami naszego kraju. Podkreślił on również rolę polskich paraolimpijczyków w promowaniu Polski podczas igrzysk olimpijskich w Londynie oraz ich wspaniałe sportowe osiągnięcia. Pan ambasador wyraził żal, że nie są oni traktowani na równi ze zdrowymi sportowcami.

Na zakończenie wizyty przedstawiciele samorządu uczniowskiego podziękowali panu ambasadorowi za zaszczycenie swoją obecnością naszej szkoły i wręczyli mu pamiątkową rycinę przedstawiającą widok szkoły.

Sylwia Janiszewska, Katarzyna Panimasz

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Ambasador UK odwiedził Zespół Szkół w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Ambasador UK odwiedził Zespół Szkół w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Ambasador UK odwiedził Zespół Szkół w Pasłęku