Od poniedziałku, 24 czerwca, w powiecie elbląskim przebywa sześcioosobowa delegacja z mołdawskiego powiatu Rezina. W jej skład wchodzą radni, urzędnicy samorządowi i lokalni przedsiębiorcy. Celem wizyty jest zapoczątkowanie stałych kontaktów, polegających na wymianie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządności, współpracy gospodarczej, wymianie młodzieży, itp.

Goście odwiedzili Zespół Szkół w Pasłęku, gdzie zapoznali się z polskim systemem edukacji. Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym ze szkolnictwem zawodowym. Delegacja mołdawska chwaliła bardzo dobrą i nowoczesną bazę dydaktyczną oraz przyjazną atmosferę panującą w szkole.

Przy okazji pobytu w Pasłęku goście złożyli krótkie wizyty w stadninie koni w Rzecznej oraz na polu golfowym Sand Valley, gdzie szczególnie interesowali się możliwościami inwestowania przez zagranicznych przedsiębiorców w Polsce.

Bardzo ciekawe było spotkanie w elbląskim Parku Technologicznym i wizyta w działających na jego terenie przedsiębiorstwach. Dużym przeżyciem była praktyczna możliwość sprawdzenia, jak funkcjonują zaawansowane technicznie urządzenia, będące na wyposażeniu laboratoriów.

Kolejnym punktem programu wizyty było spotkanie z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Na delegacji wrażenie zrobiło nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i laboratoriów Instytutu Politechnicznego.

Goście przez cały czas zadają wiele pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu przedsiębiorstw i instytucji w kraju członkowskim Unii Europejskiej. Ich duże zainteresowanie wieloma praktycznymi rozwiązaniami w naszym regionie świadczy o chęci przeniesienia dobrych praktyk do powiatu Rezina w Mołdawii.

W kolejnych dniach wizyty goście zapoznają się jeszcze z prawnymi uwarunkowaniami funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce, odwiedzą miasto i gminę Młynary, zwiedzą zakład produkcyjny Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek”, spotkają się z radnymi powiatu elbląskiego podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu. W części rekreacyjnej wizyty przewidziano czas na miniturniej rzutu podkową, zwiedzanie elbląskiej Starówki i Muzeum Zamkowego w Malborku.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Zdjęcie numer 1 w artykule: Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora. Treści prezentowane w niniejszej publikacji nie są tożsame z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Trwa wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie elbląskim