preloader
Przejdź do treści.

Menu

„Teatr ognia zamiast nudy” to tytuł inicjatywy realizowanej w Aniołowie z programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III w okresie maj - wrzesień 2019 r. Głównym celem projektu było wzmocnienie poczucia własnej wartości 20-osobowej grupy dzieci i młodzieży zamieszkującej wieś Aniołowo oraz integracja środowiska poprzez przeprowadzenie cyklu zajęć kuglarskich prowadzonych w okresie maj - wrzesień 2019 r.

Działania projektowe rozpoczęto od zaplanowania terminów i czasu warsztatów kuglarskich. Sugerowano się zajęciami lekcyjnymi, potrzebą wypoczynku wakacyjnego dzieci i wyjazdami poza miejscowość. Animatorką kuglarstwa została była liderka teatru ognia, co było ważne ze względu na koleżeński klimat spotkań. Dzieci i rodzice zaplanowali zakup paliwa, przyrządów i koszulek z nadrukiem. Dokupiono bezpieczne poje dla młodszych i profesjonalne przyrządy dla zaawansowanych. Całości dopełniły koszulki dla każdego uczestnika warsztatów. Trzeba było widzieć uśmiechnięte buzie dzieci, dumne ich postawy i okrzyki zadowolenia!

Zajęcia odbywały się w różnych miejscach wsi ze względu na wysokie temperatury i konieczność zapewnienia zacienienia. Rodzice, sołtys i członkowie OSP, Klubu Sportowego "Pogrom Aniołowo" i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo" czuwali nad bezpieczeństwem ćwiczących, nad sprawnością sprzętu i zabezpieczali przeciwpożarowo, przygotowywali napoje i przynosili owoce. Zajęcia kuglarskie są wyczerpujące, trudne i monotonne dlatego realizatorzy projektu postarali się, żeby kuglarze prowadzili warsztaty dla przedszkolaków i uczniów szkół odwiedzających Aniołowo. Rodzice własnymi samochodami dowieźli artystów do Siemian by uatrakcyjnili pobyt turystów.

W czasie projektu uwrażliwiano dzieci na potrzeby innych, w tym osób z niepełnosprawnością i podopiecznych Domu Pomocy w Rzecznej. Niepełnosprawni byli zadowoleni, że mogą uczestniczyć w zajęciach. Dzieci czuły się odpowiedzialne i troskliwie zajmowały się osobami z problemami. Ogromnym wyzwaniem dla dzieci były przygotowania i występ podczas XV Międzynarodowego Zlotu Miłośników Aniołów w Aniołowie. Ich wieczorny występ oklaskiwało kilkaset osób. Dzieci czuły się dumne, że mogą promować swoją wioskę.

Ważnym działaniem były pokazy i warsztaty kuglarskie prowadzone przez teatr ognia podczas Festynu Sołectw w Pasłęku. Stoisko Aniołowa przyciągało inne dzieci i rodziców do zapoznania się działaniem "Angels in the fire" dzięki środkom FIO. Dzieci i rodzice z dumą podkreślali realizację projektu, przypominali o zabraniu banera, dumne paradowali w koszulkach i popisywali się umiejętnościami.

W sierpniu najstarsza grupa teatru ognia wyjechała razem z dorosłymi mieszkańcami Aniołowa do Brukseli i Saint Thelo we Francji. W siedzibie Domu Polski Wschodniej w Brukseli podczas rozmów informowano o działaniach projektowych na tle postawionego banera z informacją o FIO - grantodawcy. W Bretanii informowano o realizacji projektu i zaproponowano rówieśnikom przystąpienie do teatru ognia. Podczas wspólnych warsztatów powstał spektakl, który uświetnił wieczór polski w tej miejscowości. Działania młodych cieszyły się na wyjeździe dużym zainteresowaniem gospodarzy i mediów. Zaplanowano rewizytę w 2020 roku dzieci i dorosłych w Aniołowie i kontynuację działań kuglarskich.

Wstąpieniem do teatru ognia zainteresowane są dzieci z Zalesia gm. Milejewo i Rzecznej gm. Pasłęk a także maluchy z Aniołowa.

Trwałym rezultatem jest wzrost aktywności mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży oraz rodziców w tworzenie dobra wspólnego. Ważnymi rezultatami projektu są wzrost poczucia własnej wartości mieszkańców, głównie dzieci i młodzieży, zwiększenie motywacji do samokształcenia i zdobywania nowych umiejętności a także wzrost wiary we własne siły i możliwości.

Inicjatywa jest innowacyjna i ciekawa dla dzieci, dająca im duże szanse poznania nowych miejsc i ludzi oraz zaprezentowania swoich talentów poza wsią. Dzieci radosne i szczęśliwe, zintegrowane z rówieśnikami łatwiej nawiązują kontakty, co z pewnością przełoży się na zaradność w dorosłym życiu.

Koordynator: Karolina Karczewska, Wioletta Wiczyńska i Agnieszka Łowiecka
Wspierający: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”

 

Zarządzanie Kryzysowe

Działka na sprzedaż

 

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski