Przejdź do treści.

Menu

Twórcy i animatorzy kultury z terenu powiatu elbląskiego uroczyście obchodzili Dzień Działacza Kultury 24 maja w miejscowości Święty Gaj, gmina Rychliki. Każdego roku z tej okazji są przyznawane nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w upowszechnianie kultury.

Dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu Karolina Motyka-Kozioł wręczyła odznakę honorową nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą otrzymała Daniela Bukowska z Tolkmicka. Gratulacje odznaczonej złożył wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Przyznano też dziewięć Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: Filip Gawliński, Barbara Grzeszczak, Jan Hoppen, Danuta Jadańska, Marzenna Kruszka, Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Magdalena Przybysz-Pietrzak, ks. Wiesław Rodzewicz, Sylwia i Paweł Tkacz. Nagrody wręczyli przewodnicząca Rady Powiatu Genowefa Kwoczek i starosta Maciej Romanowski.

W części artystycznej zaprezentowała się dziecięca grupa taneczna „Cheerleaders” z Rychlik, dziecięcy zespół muzyczny „Bum-Bum Rurki” ze szkoły Podstawowej w Rychlikach, Grupa „Nadzieja” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie. Wystąpiła również wielokrotnie nagradzana Kapela „Paka Władka” z Jelonek.

 

Osoba odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Daniela Bukowska (gm. Tolkmicko) – emerytka, wolontariuszka w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Od 1966 r. pracowała w Bibliotece Miejskiej w Tolkmicku jako kierownik, a następnie dyrektor Biblioteki. Od początku przeprowadzała wiele akcji, konkursów i imprez bibliotecznych, co wpłynęło na najwyższy wskaźnik czytelnictwa w powiecie.

Ta aktywność i wyniki przyczyniły się do decyzji o budowie nowego budynku Biblioteki i uroczystego nadania imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Daniela Bukowska za swoją działalność otrzymywała szereg odznaczeń, między innymi: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, wiele nagród za rozwój czytelnictwa w województwie oraz za udział w konkursach ogólnopolskich.

W 2001 r. odeszła na emeryturę i od 2007 roku pracuje jako wolontariusz w parafii św. Jakuba Apostoła, wykonując prace kancelaryjne, prowadząc księgę pamiątkową (10 tomów), Informator parafialny, stronę internetową parafii, oraz pomaga przy organizowaniu różnych wydarzeń liturgicznych i wydarzeń o charakterze gminnym m.in. Dni Jakubowe.

Od 12 lat zajmuje się organizacją i przebiegiem „Konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Zainteresowanie konkursem sprawiło, że od 3 lat ma on charakter regionalny pod patronatem Starosty Elbląskiego.

Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Filip Gawliński (gm. Markusy), historyk sztuki, malarz, twórca pracowni artystycznej Wood & Linen w Londynie. Od 2002 r. bada zabytkową architekturę drewnianą na Żuławach. Kolekcjoner wielu zabytków tej architektury. Jest twórcą Funduszu Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej. Uratował i wyremontował wiele zabytkowych budynków w gminie Markusy i Gronowo Elbląskie. Od wielu lat zabiega o środki unijne i rządowe służące ratowaniu zabytkowych domów w powiecie elbląskim. Autor artykułów i referatów na temat architektury w byłych Prusach Wschodnich.

Barbara Grzeszczak (gm. Elbląg), od 32 lat pracuje jako bibliotekarz w Nowakowie. Jest inicjatorką i organizatorką wielu różnorodnych form pracy kulturalno-oświatowej adresowanych do różnych grup odbiorców. Wśród najciekawszych można wymienić Gminny Konkurs Wielkanocny na tradycyjną pisankę i palmę wielkanocną czy konkurs plastyczny „Legendarne początki państwa polskiego i regionu elbląskiego”. Organizuje spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi pisarzami dla dzieci i młodzieży. W 2018 r. Biblioteka w Nowakowie realizowała projekt „FunEnglish w bibliotece”, w ramach którego uzyskano dostęp do bezpłatnych e-learningowych kursów języka angielskiego dla dzieci. W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek zorganizowała biblioteczny escape room dla dzieci i młodzieży.

Jan Hoppen (gm. Pasłęk), muzyk amator, członek wielu orkiestr, zespołów i kapel. Laureat licznych nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach muzycznych. Choć jego działalność koncentruje się wokół zespołów działających w gminie Pasłęk i Rychliki takich jak „Potok” i „Pasłęczanie”, chętnie wspomaga zespoły i kapele z sąsiednich gmin np. „Szuwary” z Markus czy „Kamraty” z Elbląga.

Danuta Jadańska (gm. Markusy), od 1991 r. pracuje jako bibliotekarz w Żurawcu, udziela się również jako wolontariusz w zakresie upowszechniania kultury. W 2014 r. założyła w Żurawcu Dyskusyjny Klub Książki. Jest liderką Klubu Seniora działającego w Żurawcu od 2010 r. Prowadzi kursy dla użytkowników biblioteki w zakresie nowych technologii. Jest latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans.

Marzenna Kruszka (gm. Rychliki), aktywnie działa społecznie w Radzie Sołeckiej wsi Rychliki i w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Rychlikach. Jako wolontariusz angażuje się przy organizacji licznych uroczystości i imprez dla dzieci i młodzieży. Działa w grupie teatralnej „Proskenion”, wykonując dekoracje i kostiumy. Zagrała też wiele ról w przedstawieniach. Prowadzi również warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Tworzy piękne wieńce dożynkowe oraz stoiska promujące sołectwo Rychliki podczas dożynek powiatowych i gminnych.

Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku (gm. Pasłęk), stowarzyszenie o charakterze oświatowo-kulturalnym dla osób w wieku emerytalnym, które powstało równo 10 lat temu. Członkowie stowarzyszenia są animatorami szeroko pojętej kultury. W ramach Uniwersytetu aktywnie działa zespół wokalny „Perełki”. Wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół w Pasłęku członkowie Uniwersytetu od 7 lat uczestniczą w projekcie pn. „Muzyka łączy pokolenia”. Ponadto biorą aktywny udział w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych, warsztatach, wykładach i spektaklach.

Magdalena Przybysz-Pietrzak (gm. Godkowo), dziennikarka, fotoreporter, od 2017 r. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Godkowie. Jej pasją jest przede wszystkim aktywizowanie lokalnej społeczności. Pomysłodawczyni i organizator imprezy plenerowej „Palinocka – rodzinne spotkania w słowiańskim klimacie”. Utworzyła zespół „Coolturalni”, w którym wielopokoleniowa grupa mieszkańców rozwija swoje pasje muzyczne. Stale współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami, pozyskując dodatkowe środki finansowe na realizację rozmaitych projektów.

ks. dr Wiesław Rodzewicz (gm. Pasłęk), był wikariuszem w Barczewie, Olsztynie i Reszlu, proboszczem w Rodowie, Pasłęku i Cyganach. Wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Prowadził Katolickie Radio „Quo Vadis” w Pasłęku. Opublikował ponad 20 książek, w dużej części to monografie miejscowości w powiecie elbląskim. Wydał też kilka tomików poezji. Ostatnio opublikował monografie Pasłęka i okolic, Przezmarka, Pomorskiej Wsi i Milejewa. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydał tomik poezji pt. „Wolności uderzył dzwon”.

duet Sylwia Dolna-Tkacz i Paweł Tkacz (gm. Tolkmicko), ćwierć wieku temu połączyła ich wspólna pasja do muzyki, której pozostają wierni do dzisiaj. Pani Sylwia jest laureatką wielu festiwali o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Pan Paweł to multiinstrumentalista, który często towarzyszy żonie podczas występów uświetniających lokalne imprezy okolicznościowe. Z ich inicjatywy od 2008 r. odbywają się regularnie koncerty kolęd „tolkmickie kolędowanie”. Swoją pasję do muzyki państwo Tkacz przekazują obecnie swoim córkom, z którymi wystąpili niedawno podczas „Przeglądu Piosenki Religijnej” w Tolkmicku.

 

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski