W ramach akcji „CAŁA POLSKA BIEGA Z MAPĄ” odbyły się w minioną sobotę 16 maja) mistrzostwa powiatu. Była to jednocześnie IX runda VI grand prix Elbląga w biegu na orientację.

Zawody odbyły się przy pięknej, wiosennej pogodzie, która zwabiła do Bażantarni rekordową liczbę, bo aż 72 miłośników biegu na orientację, w tym tradycyjnie naszych sąsiadów z Kaliningradu Federacja Rosyjska).

Były to klasyczne zawody na orientację - bieg średniodystansowy, który sprawił nowicjuszom, bo takich było sporo, trochę kłopotów. Na drzewach pojawiło się ulistnienie i widoczność była ograniczona. Wszyscy zawodnicy danej kategorii mieli dwie godziny limit czasu) na znalezienie swoich w danej kategorii punktów kontrolnych narysowanych na mapie. Warianty zaliczania poszczególnych punktów musiały być zgodne z kolejnością, jaka narysowana była na mapie. Każdy musiał przekalkulować i zaplanować tak trasę biegu, aby zmieścić się w 120 minutach.

Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Ponieważ warunki biegu nie były trudne było sucho to po osiągnięciu mety każdy był usatysfakcjonowany swoją indywidualną trasą biegu i zadowolony z jej ukończenia. Wszyscy gratulowali budowniczemu tras Kazimierzowi Szulżyckiemu z EKO GRYF.

Zwycięzcy otrzymali medale, puchary i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. Nagrody wręczył rzecznik Starosty Elbląskiego Marek Murdzia. Protestów nie zanotowano.

W zawodach uczestniczyły zarówno dzieci, młodzież szkolna jak i dorośli, gdyż bieg na orientację jest sportem dla każdego. W zawodach wzięli tradycyjnie już udział gimnazjaliści z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z wychowawca Mateuszem Gagjewem , Gimnazjum nr 7 z Elbląga, licealiści z klasy mundurowej z ZSEiT w Pasłęku , grupa SALWATOR z Panem Oziemkiewiczem, Uczniowie z Gronowa Elbląskiego oraz Gronowa Górnego. Jak zwykle nie zawiodły rodziny, w których startuje coraz więcej małych dzieci. Duże brawa dla najstarszych zawodników czyli Państwa Czesławy i Andrzeja Wąsickich, którzy tradycyjnie dają przykład młodszym, że każdy może biegać. Nasi goście z Rosji pobiegli bardzo dobrze i zajęli czołowe miejsca, co świadczy o ich dużym doświadczeniu.

Ponadto na wysokości zadania stanęła restauracja „Myśliwska”, przy której była meta zawodów. Każdy uczestnik zawodów został poczęstowany gorącą grochówką przez szefa restauracji, za co bardzo dziękujemy.

Zawody zorganizował i przeprowadził Elbląski Klub Orienteeringu Gryf przy 16 batalionie dowodzenia podległym 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Elblągu oraz MOSiR-u Elbląg.

Zapraszamy na kolejną - już ostatnią - rundę, która odbędzie się 13 czerwca br. na mapie „PROCHOWNIA” centrum zawodów - nowy parking na drodze ELBLĄG- KAMIENNIK WLK. /POMORSKA WIEŚ/ po prawej stronie za cmentarzem „DĘBICA”). UWAGA: parking jest na mapie „PROCHOWNIA” w jej północnej części.

Prezes klubu

Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Cały powiat biega z mapą - XVII Otwarte Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego w biegu na orientację
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Cały powiat biega z mapą - XVII Otwarte Mistrzostwa Powiatu Elbląskiego w biegu na orientację