W ostatnią niedzielę na wodach Zalewu Wiślanego przed Stanicą Wodną w Nadbrzeżu miały miejsce klubowe regaty w klasie OPTIMIST. Startowały dzieci i młodzież z lokalnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Tolkmicko w wieku od 9 do 15 lat.

Rozegrano trzy wyścigi po trasie trójkąt + „śledź” z metą na wiatr przy stałym wietrze do 5m/s. Do ogólnego wyniku regat zaliczano dwa najlepsze rezultaty. Jedenastu zawodników, w tym wielu pierwszy raz w życiu, wypróbowało swoich sił w regatach. Tym razem znów wygrało jednak doświadczenie. W górnej części tabeli regat znaleźli się zawodnicy, którzy pływają już od roku lub dwóch lat, stawka jednak była wyrównana i sukces nie przyszedł im łatwo.

Klasyfikowano wszystkich w jednej grupie bez względu na wiek i okazało się, że regaty wygrał jeden z młodszych żeglarzy – Wiktor Kaczorowski, który zapewnił sobie wygraną regat już po dwóch wyścigach, wygrywając oba z nich. O drugie miejsce do ostatniego wyścigu walczyli: Karolina Depka i Konrad Rygiel. Konradowi zabrakło szczęścia i na drugim miejscu uplasowała się Karolina. Trzecie miejsce przypadło Konradowi, który w tym roku rozpoczął przygodę z żeglarstwem i notuje już pierwsze sukcesy na swoim koncie.

Regaty klubowe były wspaniałą okazją do wytypowania kadry klubu do regat w Krynicy Morskiej, które odbędą się w dniach 22-24 sierpnia. To także moment integracji dzieci i ich rodziców na pikniku rodzinnym i grillu w Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu.

Podsumowując, należy stwierdzić, że żeglarstwo dzieci i młodzieży na najbliższym Elblągowi akwenie jakim jest Zalew Wiślany rozwija się, co szczególnie cieszy Uczniowski Klub Sportowy Tolkmicko.

Klub skupia dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat w klasie OPTIMIST, dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat w klasie LASER 4,7 i LASER RADIAL oraz dzieci w wieku 12-18 lat w klasie 420. Dodatkowo klub dysponuje 5 jachtami kabinowymi typu TOLKMICKO 24 oraz dwoma motorówkami asekuracyjnymi typu RIB. Zajęcia prowadzi dwóch trenerów zarówno w swojej siedzibie w Tolkmicku, jak i w Nadbrzeżu, korzystając ze sprzętu Stanicy Wodnej.

Zdjęcia: Weronika Arkabus

Tekst: Jerzy Sukow

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Regaty Optimista na Zalewie Wiślanym w Nadbrzeżu
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Regaty Optimista na Zalewie Wiślanym w Nadbrzeżu