Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla powiatowego.

Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego:

powiaty do 60 tys. mieszkańców;

powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców;

powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców

oraz miasta na prawach powiatu.

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów według wielu kryteriów zgrupowanych w siedmiu grupach tematycznych takich jak: ROZWÓJ I FUNDUSZE; POLITYKA SPOŁECZNA I ZDROWOTNA; EDUKACJA, KULTURA I SPORT; SAMORZĄD NA RZECZ MIESZKAŃCÓW; DZIAŁANIA KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE; DZIAŁANIA EKOENRGETYCZNE I PROEKOLOGICZNE; DZIAŁANIA PROMOCYJNE.
Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd".

Samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie "Super Powiat" lub "Super Miasto", jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych - co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu. Ranking trwa przez cały rok.
Nagrody za udział w rankingu wręczane są corocznie podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Związek Powiatów Polskich przyznał Powiatowi Elbląskiemu 14 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów 2023 w kategorii „powiaty do 60 tys. mieszkańców”. Obecność w elitarnym gronie zwycięzców rankingu bezpośrednio świadczy o bardzo dużym zaangażowaniu na rzecz rozwoju JST a także o poprawie warunków i jakości życia wspólnoty mieszkańców zamieszkującej powiat.