Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu zaprasza 6 i 7 sierpnia br. do Karczowisk Górnych k/Elbląga na obchody 100. rocznicy powstania Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Rok 2022 dla polskich pszczelarzy, także i tych z ziemi elbląskiej, wiąże się z wyjątkową rocznicą. Sto lat temu, w 1922 r., powołano pierwszy w niepodległej Polsce Naczelny Związek Towarzystw Pszczelniczych. Był on protoplastą Polskiego Związku Pszczelarskiego w obecnym kształcie. Organizacja stworzona została na bazie zrzeszeń i towarzystw, działających wcześniej na terenie trzech zaborów. Skupiała pszczelarzy, działających w odrodzonej Polsce i upowszechniała pszczelarstwo. Realizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu przedsięwzięcie ma upamiętniać to wydarzenie.

Obchody rocznicowe będą także okazją do uhonorowania znamienitej postaci - ks. dr. Jana Dzierżona. Istotną częścią programu święta polskich pszczelarzy, będzie odsłonięcie popiersia tego wybitnego polskiego biologa. Dzierżon, nazywany „Kopernikiem pszczelarstwa”, dokonał rewolucyjnego odkrycia zjawiska partenogenezy (dzieworództwa) u pszczół i zmodernizował pszczelarstwo.

Oprócz odsłonięcia popiersia ks. Jana Dzierżona w programie rocznicy znajdą się wykłady dla pszczelarzy i konsumentów produktów pszczelich, plenerowa wystawa o dokonaniach ks. Jana Dzierżona pt. „Kopernik pszczelarstwa”, udostępniona przez Muzeum w Kluczborku.

Prezentowana będzie także wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod tytułem „Z każdej strony pszczoły wymagają naszej ochrony”, przeprowadzonym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu we współpracy z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Elblągu.

Uczestnicy uroczystości będą mogli obejrzeć także wystawę „BEES & FLOWERS” autorstwa cenionej artystki Beaty Bojdy. Wyjątkowym wydarzeniem będzie udział Wojska Polskiego, które udostępni prezentację nowoczesnego sprzętu wojskowego. Zaplanowany jest też bardzo ciekawy pokaz tworzenia (dziania) barci przez specjalistów z Lasów Państwowych.

Obchodom stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego towarzyszyć będą organizowane z powodzeniem od 18 lat Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności, w programie których można będzie znaleźć także moc atrakcji.

Obchody 100.lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego mają charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Program:

sobota, 6 sierpnia 2022

10:00 – Rozpoczęcie obchodów 100. Polskiego Związku Pszczelarskiego, otwarcie XVIII Targów Pszczelarskich i Tradycyjnej Żywności, wystąpienia okolicznościowe

11:00 – Wręczenie odznaczeń, w tym: Medal Stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego, Statuetka ks. dr. Jana Dzierżona, Zasłużony dla Rolnictwa, Złota i Srebrna Odznaka Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu

11:40 – Otwarcie wystawy poświęconej życiu i dokonaniom ks. Jana Dzierżona pt. „Kopernik Pszczelarstwa” - Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku - wystąpienie adiunkt Alicji Płocikiewicz

12:00 – Odsłonięcie i poświęcenie popiersia ks. Jana Dzierżona

13:00 – Biesiada pszczelarska

- koncert zespołu „THE POSTMAN”

- dzianie barci

- program artystyczny

- konkursy

17:00 -  Zakończenie