Na zaproszenie szkół artystycznych Kaliningradu dyrektor i nauczyciele Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym gościli na seminarium wraz z pracownikami placówek tego typu z Kaliningradu, Bałtijska i Kłajpedy. W ramach spotkania uczestnicy zaprezentowali specyfikę swoich placówek, projekty i konkursy, których są organizatorami.

Dyrektor Liceum Plastycznego Krystyna Brinkiewicz przestawiła ramowy plan nauczania artystycznego w szkole, warunki kształcenia oraz zajęcia dodatkowe, a także projekty, w których szkoła bierze udział. Aleksandra Matulewicz pokazała metody pracy na zajęciach z rysunku i malarstwa, typy zadań oraz prace uczniów. Dyskutowano nad różnicami kształcenia artystycznego w Polsce, Rosji i na Litwie. Uczestnicy seminarium, które odbywało się w Kaliningradzkiej Galerii 30 i 31 marca, brali udział w warsztatach, dotyczących nowoczesnych materiałów stosowanych w reklamie i technikach graficznych oraz zobaczyli zaprezentowane wystawy.

Dyrektor i nauczyciele Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym zwiedzili ponadto Kaliningradzki Collage Biznesu - Katedrę Reklamy i Designu, kładąc szczególny nacisk na uwarunkowania kształcenia i powiązanie z rynkiem pracy, Rosyjski Państwowy Uniwersytet im. J. Kanta w Kaliningradzie - Wydział Designu oraz filię Moskiewskiego Uniwersytetu w Moskwie - Wydział Architektury Krajobrazu i Architektury Wnętrz .

Uczestnictwo w seminarium było częścią składową projektu „Logika Piękna” realizowanego przez Szkołę Artystyczną Miasta Kaliningrad do lutego 2012 r. W ramach projektu przewiduje się jeszcze Międzynarodowe Forum Twórczości: Ekologia Duszy, plener fotograficzny dla nauczycieli i młodzieży. W grudniu tego roku w ramach projektu uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym zaprezentują swoje prace w Galerii Kaliningradzkiej. Mamy nadzieję, że tak dobrze nawiązana współpraca zaowocuje nowymi pomysłami i projektami.

Krystyna Brinkiewicz

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Seminarium artystyczne w Kaliningradzie