Przejdź do treści.

8 listopada w Liceum Sztuk Plastycznych miały miejsce obchody Święta Niepodległości. Odbyła się akademia, podczas której został odśpiewany hymn. Uczniowie przedstawili rys historyczny wydarzeń, które spowodowały utratę a potem odzyskanie niepodległości.

Następnie zostały przedstawione wyniki konkursu na „ Projekt przypinki okolicznościowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada”, w którym zwyciężyła Karolina Kryjom z klasy 3 LSP. Wyróżniona została Maja Nlogjeja z 3LP.

W tym roku szkolnym obchody 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zostały rozbudowane o działania, w których wzięli udział uczniowie z wszystkich klas. Dużym wyzwaniem były „Żywe obrazy” inspirowane sytuacją Polaków będących pod zaborami i walczących o niepodległość. Najpierw została przedstawiona prezentacja ukazująca każdy obraz i krótki opis, były to m.in. „Stańczyk” Jana Matejki, „Żałobne wieści” Artura Grottgera, „Czy szybko w pole powrócę” Wojciecha Kossaka, „ Orlęta – obrona Lwowa” Wojciecha Kossaka i „Ojczyzna Wzywa Was” plakat Bogdana Nowakowskiego. Po czym wszyscy uczestnicy akademii udali się obejrzeć poszczególne obrazy, gdzie młodzież wcielała się w postacie z wyżej wymienionych dzieł. Niesamowitym wrażeniem była obserwacja uczniów, potrafiących odzwierciedlić emocje ukazane na obrazie.

Kolejnym działaniem tego dnia był „Bieg na orientację” z wykorzystaniem terenu szkoły. Uczniowie podzieleni na pięcioosobowe drużyny zmagali się z rozwiązaniem rebusów, odnalezieniem miejsc ukazanych na fotografiach, krzyżówką o tematyce historycznej. Pierwszą drużyną, która ukończyła bieg i ułożyła główne hasło była klasa III LP. Hasłem tym były słowa Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Z tą postacią związany był ostatni punkt obchodów czyli wykonanie szkicu portretu marszałka Polski, przez przedstawicieli poszczególnych klas.

M. Wolska

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski