Portal „zdalni i zdolni” – na https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje, stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji z pomocą ekspertów z Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK, przekazuje treści i materiały, które mogą przydać się podczas zdalnego nauczania.

Przez ostatnie 14 dni opublikowano tam 3616 materiałów.

Aby łatwiej było wyszukać konkretne treści, podzielono je na dwa sposoby:

Pierwszy - w podziale na etap nauczania i na przedmioty.

Drugi – zawiera materiały w swoisty „plan lekcji” na dany tydzień.

W tym tygodniu:

• Drugoklasiści ze szkół podstawowych dowiedzą się skąd wiemy, co jest pod wodą.
  • Piątoklasiści - poznają rodzaje i właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych.
  • Szóstoklasiści – poćwiczą pisownię połączeń literowych en, em, on, om.
  • Ósmoklasiści dowiedzą się co nieco o wzbudzaniu prądu elektrycznego.
  • Dla licealistów przygotowano ćwiczenia z języka angielskiego.

A po lekcjach…

Nie tylko dla nauczycieli, ale i dla uczniów, czas jest trudny. Aby minął możliwie najaktywniej i najciekawiej … ale w domu, Ministerstwo przygotowało coś specjalnego.

Grarantanna Cup to pierwszy, ogólnopolski turniej e-sportowy na taką skalę. Zapisy ruszyły w sobotę (28 marca), a pierwsze turnieje startują w środę (1 kwietnia).

Turniej zorganizowany jest z myślą przede wszystkim o uczniach. „Zapewniamy dobrą zabawę, emocje i nagrody. Nie tylko indywidualne, ale i dla szkół, które będą reprezentować” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przez najbliższy miesiąc będą zorganizowane turnieje w czterech grach: Brawl Stars, FIFA 20, League of Legends i Counter-Strike: Global Offensive. Wybór nie jest przypadkowy – to jedne z najpopularniejszych gier na świecie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Turnieje będą się odbywały na platformie ESL Play. Przewiduje się rozgrywki indywidualne, ale i zespołowe. To na tej platformie będą prowadzone też zapisy do turniejów. Chcąc wziąć w nich udział - zawodnik lub drużyna powinni założyć konto, a następnie - zgodnie z regulaminem - zweryfikować i potwierdzić, że reprezentują daną szkołę.

Zapisujcie się i grajcie! I najważniejsze - #zostanwdomu!

Pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu