W dniu 27 marca 2019 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się seminarium pt. „Dzieci z Zespołem Aspergera oraz mutyzmem selektywnym – praca terapeutyczna, działania na rzecz ich zrozumienia i akceptacji w perspektywie terapeutów, nauczycieli i rodziców”.

Seminarium zorganizowały trzy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne: nr 1 i nr 2 w Elblągu oraz Poradnia w Pasłęku. Uczestnikami seminarium byli nauczyciele, dyrektorzy, psycholodzy i pedagodzy z placówek oświatowych z terenu Elbląga i Powiatu Elbląskiego oraz rodzice.

Tematyka zaprezentowana na seminarium dotyczyła zagadnień związanych z wychowaniem do nauczania włączającego oraz grupowych i indywidualnych oddziaływań terapeutycznych na rzecz dzieci ze spectrum autyzmu (Zespołu Aspergera). Swoimi doświadczeniami podzielili się również rodzice dziecka z Zespołem Aspergera i mutyzmem wybiórczym. Nasza Poradnię reprezentowała Monika Piasecka, psycholog, która omówiła swoje oddziaływania pomocowe prowadzone w stosunku do dzieci ze spectrum autyzmu w ramach indywidualnej terapii psychologicznej.

Seminarium zostało bardzo pozytywnie przyjęte i ocenione przez uczestników, co może być wynikiem rosnącej liczby dzieci z diagnozą Zespołu Aspergera i mutyzmu.

Monika Piasecka