2 marca w kinie Światowid odbył się przegląd filmów dotyczących historii oraz losów żołnierzy walczących za naszą niepodległość. Wychowankowie z Kamionka Wielkiego biorący udział w programie edukacyjnym „Bliżej historii” w ramach grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowali umundurowanie oraz broń z okresu II wojny światowej.

Tematyka prezentowanych filmów była różnorodna:

•          „Żbik” opowiada o powstańcu warszawskim z Żoliborza, który w pierwszych dniach walk dołączył do 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”. Po II wojnie światowej został aresztowany przez UB i w wyniku procesu skazany w 1950 r.

•          Projekcja „Wszystko dla Polski” to historia przebiegu wydarzeń Powstania Zamojskiego z lat 1942-1944.

•          Film „Tarzan” pokazuje życie Tomasza Wójcika z Zawichostu. Był to żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera, w której ten zginął wraz z eskortą składającą się z dwóch oficerów i pięciu żołnierzy Waffen-SS. Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie.

•          Film „Obława” inspirowany jest wojennymi losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej ps. „Wydra”.

Radosław Żyłowski, dyrektor MOW